7 Madde İle Sezgisel Yeme Nedir?

09 Kasim 2021

Başarılı olduğunuz en son diyet programı hangisiydi? Öyle bir program şimdiye kadar olmadı diyorsanız, kendinizi üzmenize gerek yok. Çünkü uzayıp giden listeler sizin ihtiyaç ve isteklerinizi göz ardı ediyor. Hal böyle olunca da başarılı bir diyet yapmak imkansızlaşıyor. Yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerin başarılı olabilmesi için bedene biraz kulak vermek ve sezgisel yeme alışkanlığı edinmek sizin kurtarıcınız olabilir.
İnsanlar olarak her şeyi ama her şeyi sınıflandırmayı, iyi ya da kötü olarak ayırmayı tercih ediyoruz; ama bizim bu tavrımız birçok şeyin göz ardı edilmesine neden oluyor. Bazen bu ayrım o kadar katılaşıyor ki kendi isteklerimizi bile duyamaz oluyoruz.
Sezgisel yeme alışkanlığı tam olarak sizin bedeninizi dinlemenizi ve sezgilerinize güvenmenizi odağa alan bir yeme alışkanlığı. Şunu aklınızdan çıkarmayın; hiçbir diyetisyen ya da diyet programı sizi sizden daha iyi tanıyamaz.

Sezgisel Yeme Nedir?
Bu yeme biçimi; bedeninizin size söylediklerini dinlemek ve bunun sonucu ihtiyacınız olan yiyeceklere yönelmek demek. Bu alışkanlık da önemli olan sizin açlık-tokluk durumunuz, ruh haliniz, duygu ve düşünceleriniz.

Eğer bu duyguları gerektiği gibi tatmin ederseniz, önceki hayatınızdan daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Bu yeme alışkanlığını daha yakından tanımak ve doğru anlamak için temel ilkelerine daha yakından bakmalıyız.

Artık diyeti unut
Bedenimiz ne olursa olsun bizi hayatta tutmak için programlanmış bir makine gibidir ve mükemmel çalışır. Siz diyet nedeniyle düşük kalorili beslenmeye başladığınızda, bedeniniz kıtlık moduna geçer ve metabolizmanız yavaşlar. Bu sizin kilo vermenizi yavaşlatır ve duygusal olarak yıpratır.
Uzun lafın kısası diyet listeleri ve yeme kurallarının zararları inanın faydalarından daha çok. Sezgisel beslenme alışkanlığı, diyet listelerinin uzun vadede verdiği zararı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Yeme krizine son
Şimdi diyelim ki bir diyet programındasınız. Tatlıya bu programda yer yok. Ne yaparsınız? Biz hemen söyleyelim her an tatlı düşünmeye başlarsınız. Çünkü yasak olan şey cazip olan şeydir. Peki bunun tam tersi olsa?
Tatlı yasağı kalktığında inanın o kadar da yemek istemediğinizi anlayacaksınız. Sezgisel beslenme alışkanlığı yemek isteyip yiyemediğiniz şeylerden dolayı sizin krize girmenize ve istediğinizden fazla şey yemenize mani oluyor.

Açlığını sev
Açlığınızı sevin çünkü size ne zaman ne yemeniz konusunda fikir veren açlığınızdır; ama açlığı ikiye ayırabiliriz: tatlı bir acıkma ve uzun sürmüş bir acıkma. Uzun süre açsanız gözünüz hiçbir şeyi görmez ve her şeyi hunharca yersiniz.
Ne zevk ne de fayda vardır bu yeme biçiminde. Sezgisel yeme alışkanlığında uzun süre aç kalmamanız gerekir. Hoş bir açlık geldiğince istediğinizi zevkle yiyebilirsiniz.

Tokluğu yaşa
Çoğu zaman tokluk hissinden daha çok yemeğe odaklanırız. Tabağımızı bitirmeye ya da sadece bir dilim tatlı yemeye konsantre oluruz. İşte bu durum bizim ayarlarımızı bozuyor ve ihtiyacımızdan daha fazla yememize neden oluyor.

Oysa ki sezgisel yeme alışkanlığında olduğu gibi yemeğe değil; tokluğa odaklanırsanız, bedeniniz sizi ekstra bir çabaya gerek kalmadan durduracaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sezgisel Beslenme Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zen

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak...

Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir
Kara Mürver: Bağışıklık Sistemine Birebir

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçlarından biri olarak bilinir. Tarihte geçen anlatılara göre kara mürver; Vikinglerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi için tükettikleri bir besindi. Vikinglerin denizleri kolayca aşma

Kara mürver, Sambucus adındaki bir ağacın meyvesidir. Çiçekli bir bitki olan kara mürver, Avrupa’nın en yaygın ağaçların...

Kereviz Detoksu Nedir?
Kereviz Detoksu Nedir?

Kereviz, hızlı bir şekilde kilo vermeye çabalayanlar için harika bir sebzedir. Kerevizin % 95’i sudan oluşmaktadır. Bu özelliğiyle bir yandan vücudumuzun kaybetmiş olduğu suyu geri kazandırırken, bir yandan da vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bu şekilde hızlı kilo vermiş oluruz.

Kereviz, hızlı bir şekilde kilo vermeye çabalayanlar için harika bir sebzedir. Kerevizin % 95’i sudan oluşmaktadır. Bu ö...