Laktoz Toleransı Olanlarda Dikkatli Beslenme

08 Ekim 2021

Laktoz intoleransı olan herkes laktozu sindirmekte zorlanır. Bu, sütte ve diğer birçok süt ürününde bulunan bir elementtir. Temel bir şeker türüdür ve birçok insanın laktoz intoleransı olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, yaşlandıkça laktozu sindirmenin çok daha zor hale gelmesidir. Laktoz doğru şekilde sindirilmediğinde herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz, ancak mide bulantısı, ishal, ağrı, şişkinlik ve gaz gibi istenmeyen belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu semptomları yaşıyorsanız, yaşadığınız rahatsız edici deneyimi azaltmanın farklı yollarından bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Laktozu Sindiriminize Yardımcı Olacak Bir Ek Alın
Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, tekrar sütten keyif almanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir ek almaktır. İyi bir örnek, Leaving Laktozdan elde edilen oldukça etkili laktaz enzimidir. İster kremalı bir tatlı ister peynirli bir yemek olsun, en sevdiğiniz yiyeceklerden kendinizi kısıtlamak yerine, laktozu daha etkili bir şekilde sindirmenin yollarını bularak bunların tadını çıkarabilirsiniz, bu yüzden her zaman başlamak için en iyi yer burasıdır.

Sınırınızı Bulun
Laktoz intoleransı olan birçok insan, içinde süt bulunan hiçbir ürünü içemeyeceklerini veya yiyemeyeceklerini varsaymaktadır. Olay bu değil. İntoleransı olan birçok insan, herhangi bir semptom yaşamadan az miktarda süt ürünleri içebilir veya yiyebilir. Kendi sınırınızı bulabilmeniz için ne yediğiniz ve içtiğinizin kaydını tutmak mantıklıdır. Sonuçta, herkes farklıdır. Ne zaman semptomlar yaşarsanız, bunları yazın. Daha sonra sınırınızın ne olabileceğini daha iyi anlamak için belirtilerinizi yediklerinizle karşılaştırabilirsiniz.

Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar Yiyin
Doğal olarak, birçok insan laktoz içeren gıdaların, yani süt gıdalarının tüketimini azaltacaktır. Bununla birlikte, daha az süt tüketirseniz, daha az D vitamini ve kalsiyum alma şansınız yüksektir. Bu nedenle, bunlardan zengin olan diğer yiyecekleri tüketmeniz gerekir. D vitamini veya kalsiyum takviyesi alma olasılığı hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, portakal, pirinç içecekleri, soya içecekleri, kalsiyum takviyeli portakal suyu, susam tohumları, badem, lacivert fasulye, barbunya, soya fasulyesi, soya peyniri, soya filizi, yonca filizi, lahana, marul yeşillikleri, şalgam yeşillikleri ve brokoli.gibi kalsiyum açısından zengin ve süt içermeyen yiyecekler yiyebilirsiniz.

Yaşadığınız Belirtileri Nasıl Azaltacağınızı Keşfedin
Laktoz intoleransı ile ilişkili semptomları azaltmanın birkaç farklı yolu vardır. Bu nedenle, bunu öğrenmek başlamak için iyi bir yerdir. Tek seferde laktoz oranı yüksek gıdalardan uzak durmaya çalışmalısınız, örneğin, tek seferde dondurma, tereyağı ve süt yemek muhtemelen en iyi yaklaşım değildir. Belirtileri azaltmak için yukarıda bahsettiğimiz laktoz enzim tabletlerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca, tariflerdeki sütün bir kısmını veya tamamını badem veya soya gibi laktozsuz süt veya meyve suyu ile değiştirmeyi düşünün. Diğer bir ipucu ise yoğurt gibi aktif kültüre sahip gıdaları tüketmektir. Aktif kültürler, laktozu sindirmenizi çok daha kolaylaştırır. Ayrıca, mümkün olduğunda laktoz oranı düşük veya laktoz içermeyen ürünleri seçmeniz önerilir. Çok sayıda farklı seçenek mevcuttur. Daha önce de belirtildiği gibi, laktoz yemeyi tamamen bırakmanız gerekmez, ancak mümkün olduğunda mantıklı ikameler yapmak büyük bir fark yaratacaktır.

Peynirden Kaçının
Yukarıda bahsettiğimiz tavsiyelerin yanı sıra, konu peynir tüketmek olduğunda da size bazı ipuçlarımız var. Peyniri diyetinizden çıkarmayı hayal edemiyorsanız, daha sert çeşitlere bağlı kalmanızı öneririz. Örneğin, süzme peynir yerine çedar peyniri tercih edin. Bunun nedeni, laktozun suda çözünür olması ve pıhtıların aksine akıcı olan peynir altı suyunda bulunmasıdır. Peynir yaparken lor peyniri sert peynir yapmak için, peynir altı suyu ise yumuşak peynir yapmak için kullanılır. Bu yüzden eskisini tüketmek mantıklı.

Bol Yoğurt Tüketin
Pek çok insan yoğurdun intoleransı daha da kötüleştireceğini varsayıyor ama durum böyle değil. Yoğurt oluşturan fermantasyon prosedürü, laktoz intoleransı olmayan kişilerde eksik olan enzim olan laktazı da oluşturan organizmalara bağlıdır. Bakterinin kendisi muhtemelen sütte bulunan laktozu parçalayacaktır. Diyetinize doğru şekilde yoğurt eklemeniz gerekir. Normal yoğurt seçmenizi öneririz. unutma; donmuş yoğurt ile normal yoğurt aynı şey değildir! İlki daha çok buzlu süttür, bu yüzden her zaman normal ürün için gidin. Ayrıca düzenli olarak yoğurt tüketmek ve yağsız çeşitleri tercih etmek büyük fark yaratabilir.

Ne Zaman Süt İçerseniz Yemekle Birlikte Yapın
Pek çok insan, süt ürünlerini yemekle birlikte yerse semptomlarının ortaya çıkmadığını fark etmiştir. Bu nedenle, bir bardak sütünüzle biraz yemek yemek bir fark yaratabilir - bazı kurabiyeler için mükemmel bir bahane! Bu herkes için geçerli olmasa da, yaşadığınız semptomları azaltmak için yemekle birlikte bir bardak süt içtiğini bildiren birçok insan var.

Gördüğünüz gibi, laktoz intoleransı yaşıyorsanız, konu akıllıca beslenmeye geldiğinde göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Yukarıda verdiğimiz tavsiye ve önerilerin, laktozu daha kolay sindirmenize yardımcı olacağını ve böylece çok daha rahat bir diyet uygulayabilmenizi ve bahsettiğimiz semptomlardan uzak durmanızı umarız. Gerçekten hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Laktoz Sindirim Sistemi Kalsiyum Peynir Yoğurt Süt Süt Ürünleri

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Benzediği Organa İyi Gelen Besinler
Benzediği Organa İyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğine dair araştırmalar yapıyor.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğ...

7 Madde İle Sezgisel Yeme Nedir?
7 Madde İle Sezgisel Yeme Nedir?

Bu yeme biçimi; bedeninizin size söylediklerini dinlemek ve bunun sonucu ihtiyacınız olan yiyeceklere yönelmek demek. Bu alışkanlık da önemli olan sizin açlık-tokluk durumunuz, ruh haliniz, duygu ve düşünceleriniz.

Bu yeme biçimi; bedeninizin size söylediklerini dinlemek ve bunun sonucu ihtiyacınız olan yiyeceklere yönelmek demek. Bu...

İyi Uyuyamamanızın 5 Nedeni Ve Nasıl Düzeltilebileceği
İyi Uyuyamamanızın 5 Nedeni Ve Nasıl Düzeltilebileceği

Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz, ancak bunu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Neyi yanlış yaptığınızı bulmak zor olabilir. Bu yaygın uyku sorunlarının sizin için geçerli olup olmadığını görmek için aşağıdaki listeyi okuyun ve uykunuzu nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz, ancak bunu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Neyi yanlış yaptığınızı bulmak zo...