Yumurta Kabuğunun Faydaları

24 Ağustos 2021

Bir yumurta kabuğu, bazı antiasitlerin temel içeriği olan kalsiyum karbonattan oluşur. Her ortalama büyüklükteki bir yumurtanın kabuğu 750-800 miligram kalsiyuma sahiptir.
Yumurta kabuğu, bir yumurtanın toplam ağırlığının %9-12’sini oluşturur ve içeriye oksijen girmesine ve dışarıya karbondioksit çıkmasına yarayan gözeneklere sahiptir.
Yumurta kabuğunun rengi, yumurtlayan tavuğun türünü yansıtır. Beyaz tavuk beyaz yumurta, kahverengi tavuk kahverengi yumurta yumurtlar.

Yumurta Kabuğunun Faydaları
Yüz Maskesi: Yumurta kabuğu toz haline getirilerek yumurtanın beyazı ile çırpılır ve cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi olarak kullanılır. Yüzü yıkamadan önce yüz maskesinin kuruması beklenmelidir.
Cilt Tahrişlerine İyi Gelir: Küçük bir kap elma sirkesi içine yumurta kabuğu ilave edilir ve birkaç gün içilir. Ayrıca karışım, ufak cilt tahrişlerine veya kaşınan cilde uygulanır.
Güçlü Bir Temizleyicidir: Yumurta kabuğu tortusu, kap kacak temizleme konusunda birebirdir. Güçlü bir temizlik için az bir sabunlu suyla karıştırılabilir.
Bahçe Gübresi: Yumurtanın içerisinde, bahçe geliştirmesi için faydalı olan kalsiyum ve diğer mineraller bulunmaktadır. Yumurta kabuğu, küçük parçalar haline getirilir ve dikimden önce her bir çukura serpiştirilir. Daha sonra her iki haftada ilave yumurta kabuğu serpiştirilir.
Haşere Mücadelesi: Yumurta kabukları parçalanır ve sümüklü böcek, salyangoz ve tarla kurtlarını uzaklaştırmak için sebze ve meyvelerin etrafına saçılır. Bu yaratıklar, yumurta kabuğunun keskin parçalarının üzerinde gezinmeyi sevmezler. Ayrıca yumurtanın kokusu onları uzaklaştırır.
Kahve Tatlandırıcı: Öğütülmüş yumurta kabukları kahve tozuna eklenerek tadının daha az acı hale gelmesini sağlar.

Toz Kalsiyum Takviyesi
İlaçları bir kenara bırakarak 8 dakika içerisinde 350 derecede yumurta kabuğunu kurutun. Daha sonra soğumasını bekleyin ve öğütün. Ardından favori meyvenizin püresi veya suyuna günde bir kere ekleyin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yumurta Yumurta Kabuğu Cilt Sağlığı Cilt Bakımı Kalsiyum

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Aynısefa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?
Aynısefa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de aynısefa bitkisidir. Başta ülkemizin çeşitli bölgelerinde olmak üzere dünyanın birçok bölgelerinde kendiliğinden yetişen aynısefa bitkisi birçok niteliklerinin yanı sıra özellikle de bazı sağlık sorunlarına sunduğu harika faydaları sayes

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de aynısefa bitkisidir. Başta ülkemizin çeşitli bölgelerinde...

İnanılmaz Sağlıklı 12 Yüksek Karbonhidratlı Gıda
İnanılmaz Sağlıklı 12 Yüksek Karbonhidratlı Gıda

Yıllar geçtikçe, karbonhidratlar kötü bir üne kavuştu. İnsanlar genellikle onları kilo alımı, tip 2 diyabet ve çeşitli diğer sağlık durumları ile ilişkilendirir.

Yıllar geçtikçe, karbonhidratlar kötü bir üne kavuştu. İnsanlar genellikle onları kilo alımı, tip 2 diyabet ve çeşitli d...

Egzotik Ejder Meyvesi
Egzotik Ejder Meyvesi

Ejder meyvesi, ‘hylocereus’ kaktüsünün meyvesidir. Meksika ve Orta Amerika’nın güneyinden gelir ve bu tropik meyvenin farklı çeşitleri vardır. Bunların arasında pembe kabuklu, içindeki et kısmı kabukla aynı renk veya beyaz olan ve küçük siyah tohumlar barındıran bir tür bulunur.

Ejder meyvesi, ‘hylocereus’ kaktüsünün meyvesidir. Meksika ve Orta Amerika’nın güneyinden gelir ve bu tropik meyvenin fa...