Süzme Yoğurdun Faydaları

16 Ağustos 2021

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz? Her derde şifa “yoğurt” kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ı Lugati’t Türk’te geçtiği söylenir. O dönemlerde hastalanan Fransa kralına ilaç olarak yoğurt gönderilmiş ve içindeki yararlı bakteriler sayesinde kral kısa sürede iyileşmiştir. 1900’lü yılların başında ise çoğu ülkede yoğurt ilaç olarak kabul edilmiş ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satılmıştır.


Süzme Yoğurt ve Normal Yoğurt Arasındaki Farklar
Çoğu kişi süzme yoğurt ve normal yoğurt arasındaki farkı bilmez. Süzme yoğurt normal yoğurdun süzülerek suyunun çıkarılması sonucu oluşan yoğurda verilen isimdir. Peki hangi yoğurt daha sağlıklı kısmına gelecek olursak süzme yoğurt içerisinde bulundurduğu kalsiyum, fosfat ve protein bakımından daha zengin olduğu için vücuda yararlı etkisi çok daha fazladır. Yapılan bazı araştırmalarda süzme yoğurtta normal yoğurdun 2 katı protein bulunduğu söylenir.


Süzme Yoğurdun Faydaları
Diyetisyenlerin bile diyetlerde mutlaka bir porsiyon önerdiği süzme yoğurt, karnı tok tutar ve vücuda gerekli olan vitaminleri başka besin maddelerini yemeye gerek kalmadan sağlar. Ayrıca tok tuttuğu için de kolaylıkla kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca süzme yoğurdun sindirimi oldukça kolaydır. Düşük karbonhidratlı diyet yapanların mucizevi besinidir diyebiliriz. Aç kalmadan zayıflamanıza yardımcı olan bu yoğurdu artık sofralarınızdan hiç eksik etmemenizi şiddetle öneririz.


Süzme yoğurt bildiğiniz kalsiyum deposudur; dişlerin, saçların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Eğer ki düzenli olarak süzme yoğurt yerseniz olumlu etkisini kısa sürede bedeninizde hissedebilirsiniz. Bu yoğurt aynı zamanda cilt açısından da önemlidir. Çünkü cildin parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesini sağlar, kandaki kolestrol seviyesini düşürür ve tansiyonun çıkmasını engeller. Tüm bunlar; içerisinde bulunan B-12, B-6 vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve potasyum sayesinde olur.
Süzme yoğurt ishale de iyi gelir. İçeriğindeki yararlı probiyotikler sayesinde bağırsaktaki tüm kötü mikropları öldürür ve bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pancar Suyu: Kanseri Önleyen Bağışıklık Güçlendirici
Pancar Suyu: Kanseri Önleyen Bağışıklık Güçlendirici

Diğer tüm kırmızı renkli meyve ve sebzeler gibi pancar suyu da tam bir antioksidan deposudur. İçerdiği vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde pancar, besin değer yüksek sebzelerin başında gelir. Pancar farklı şekillerde tüketilebilir. Mesela; turşusunu hazırlayabilir veya salatasını yapabilirsini

Diğer tüm kırmızı renkli meyve ve sebzeler gibi pancar suyu da tam bir antioksidan deposudur. İçerdiği vitamin, mineral ...

Yumurta Sarısının Hayrete Düşüren 10 Faydası
Yumurta Sarısının Hayrete Düşüren 10 Faydası

Mutfakların olmazsa olmazı yumurta, hem sarısı hem de beyazıyla yüzyıllardır yemekleri lezzetlendiriyor. Yakın zamana kadar “sağlığa zararlı” olarak lanse edilen yumurta sarısı, yapılan araştırmalar ve içeriği ile sağlıklı bir besin olduğunu kabul ettirdi.

Mutfakların olmazsa olmazı yumurta, hem sarısı hem de beyazıyla yüzyıllardır yemekleri lezzetlendiriyor. Yakın zamana ka...

Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?
Neden Tuz Lambası Kullanmalıyız?

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu katı tuz parçaları farklı büyüklüklerde olabilirler. Bu lambalar, yanarken güzel bir sıcak parıltı sunar. Aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında faydalı olur.

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu kat...