Maden Suyu İle Soda Arasındaki Farklar Nelerdir?

31 Temmuz 2021

Birçok kişi tarafından karıştırılan soda ve maden suyu aslında iki farklı içecek türüdür. Yemeklerin yanında kahvenin yanında, mide şişkinliği gibi problemlerde içilen maden suyu soda ile karıştırılıyor. Peki son dönemlerin en çok merak edilen sorularından bir olan maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir?

Doğal bir mineral vitamin deposu olan maden suyunun insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen su olarak adlandırılmaktadır. Maden suyu çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara denir. Maden suyu ihtiva ettiği alkali oluşturucu minerallerle vücudun çeşitli elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenliyor. Maden suyu özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat yoğunluğunu dengeliyor. İçinde bulunan mineraller, organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılarak düzenlemektedir.

 

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir.

 

Soda Suyu Nedir?

Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde elde edilir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemektedir.

 

Maden Suyu Ve Soda Arasındaki Farklar Nelerdir?

- Mineralli su olan maden suyu, yerkabuğunun farklı derinliklerinde doğal olarak oluşan, geçmiş olduğu farklı jeolojik katmanlardan bünyesine aldığı minerallerle zenginleşen yer altı sularıdır.

- Soda ise içilebilir nitelikte olan herhangi bir suya karbondioksit ilave edilmesi ile elde edilen yapay bir içecektir.

Soda ile maden suyunun en önemli farkı; maden suyunun içeriğinde bulunan birçok mineralle vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanabilmektedir.

Maden suyu bu özelliği ile besleyici bir içecektir. Sodanın ise böyle bir fonksiyonelliği bulunmamaktadır.

Maden suyu diye satılan soda içerdiği azla bikarbonat neden ile yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide ast dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir.

- Uzmanların yaptığı açıklamalara göre maden suyu ve sodanın her ne kadar mideyi rahatlama özelliği varsa sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Maden Suyu Soda Karbonat

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kırmızı Etin Faydaları Ve En İyi Yararlanma Yöntemleri
Kırmızı Etin Faydaları Ve En İyi Yararlanma Yöntemleri

Kırmızı et beslenme tarihinin en tartışmalı gıdalarından biridir. İnsanlar evrim boyunca kırmızı et yemiş olsa da birçok insan bu önemli protein kaynağının sağlıksız olduğuna, zarar verebileceğine inanmaktadır. Ette bulunan ve kasta oksijen tutan bir protein olan miyoglobin miktarı etin rengini beli

Kırmızı et beslenme tarihinin en tartışmalı gıdalarından biridir. İnsanlar evrim boyunca kırmızı et yemiş olsa da birçok...

Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri
Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir bileşenidir ve binlerce yıldır tüketilmektedir. Bugün, çoğunlukla Asya ve Güney ve Kuzey Amerika'da yetiştirilmektedir.

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir b...

Aslında Aç Olduğunuzun 6 İşareti
Aslında Aç Olduğunuzun 6 İşareti

Hepimiz açlığın en belirgin işaretine aşinayız: hırıltılı bir göbek. Ancak yiyecek ihtiyacı birden fazla şekilde ortaya çıkabilir. Gerçekten de, bazı oldukça yaygın belirti ve semptomlar vücudunuzun size yeterli yakıt almadığını söyleme şekli olabilir.

Hepimiz açlığın en belirgin işaretine aşinayız: hırıltılı bir göbek. Ancak yiyecek ihtiyacı birden fazla şekilde ortaya ...