Doğru Uyku Bilinci

17 Temmuz 2021

Beynimiz kafatasımızda bulunur ve oldukça güçlü kemiklerle korunur. Bedenin fiziksel ve mentâl olarak duyduğu ihtiyaçları karşılamaktan ve onu organize etmekten sorumludur. Sorumluluğu bu kadar mühim ve ağır olan bu organ sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edebilmek için arınmaya ihtiyaç duyar. Beynimizin arınmak, temizlenmek ve daha iyi performansa sahip olabilmek için duyduğu tek ihtiyaç uykudur. Uyku bedenin değil beynin gereksinimidir. Peki beynimizin asıl ihtiyaç duyduğu şeye, doğru uyku bilincine gerçekten sahip miyiz? Maalesef uzun vadeli sonuçlarına göre beynimize ihtiyaç duyduğu arınmayı olması gerektiği gibi veremiyoruz. Bu durumda iş / çalışma saatleri, zorlu hayat şartları ve bunun gibi birçok sorumluluğun getirdiği stres baş etken olarak gösterilebilir. Ancak beynimizi farklı hayat şartlarına adapte olmaya zorladığımız gibi biz de onun ihtiyaçlarını karşılama konusunda elimizden geleni yapmalıyız.


Doğru uyku konusunda yatış pozisyonlarımızla, uyku öncesinde ve uyku sırasında ışığa maruz kaldığımız süreyle, yatağa girme saatimizle, ortamda elektronik cihaz bulunup bulunmamasıyla ve kaç saat uyuduğumuzla tamamen ilişkilidir. Uyku beynimizin yenilenme ve temizlenme evresidir. Gün içerisinde ön belleğe alınan bilgilerin arka belleğe (kalıcı hafızaya) alındığı süreci barındırır. Bu durum hem akademik alandaki hem de kariyer hayatımızdaki başarımızla birebir ilişkilidir. İyi uyku, iyi performans demektir.


Beynimiz bir sıvının içerisinde yüzer. Bu sıvı onun temizlenmesini sağlar. Gece boyunca onlarca kez değiştirdiğimiz yatış pozisyonumuz beynimizin de bu sıvı içindeki durumunu değiştirir. En doğru yatış pozisyonu sağa dönük yatmak olmakla birlikte sırt üstü yatmak ise iyi olarak değerlendirilebilir. Yüz üstü yatmak beynimizin sıvıdan aldığı verimi düşürmektedir ve bu nedenle önerilmemektedir. Yatağa girme saatimiz ise beynimizin salgıladığı melatonin hormonuna göre olmalıdır. Melatonin hormonu karanlıkta aktif olmakla birlikte gece 23.00 ile sabah 05.00 saatleri arasına kadar beyin tarafından salgılanmaktadır. Beyin ve beden gelişimi için oldukça önemlidir. Bu saatler arasında karanlık ortamlarda uyuyor olmamız gerekir. Uyku öncesinde maruz kaldığımız ışık şiddeti melatonin salgımızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle geç saatlerde yapay ışık altında olmaktan kaçınmalıyız. Aslında melatonin hormonunu izleyerek de ulaşabileceğimiz kaç saat uyumalıyız? sorusuna yedi saat olarak cevap verebiliriz. Ergenlik dönemlerinde dokuz saate kadar çıkması normal karşılanan bu süreyi beynimize ayırmalıyız. Bunlara ek olarak herhangi nedenden dolayı uyumamız gereken saatte uyuyamıyorsak yatağımızın içine girip sağa sola dönmemeliyiz. Yatağımızın için ne kadar soğuk olursa uymak için o kadar elverişli olur. Böyle bir durumda yatacağımız yeri değiştirmek yerinde bir çözüm olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Uyku Sağlıklı uyku

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?
Çin Melek Otu (Dong Quai) Nasıl Bir Bitkidir?

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait bir bitkidir. Aynı zamanda Çin melek otu olarak da bilinir.

Dong quai Angelica sinensis’in kurutulmuş bitki köküdür ve havuç, maydanoz, kereviz (Umbelliferae) ile aynı aileye ait b...

K Vitamini Eksikliği, Nedenleri ve Bulunduğu Besinler
K Vitamini Eksikliği, Nedenleri ve Bulunduğu Besinler

Vücudun pıhtılaşma sürecinde görev yapan proteinleri üretmek için K vitaminine ihtiyacı vardır ve şayet bir kişide K vitamini eksikliği varsa, bu proteinlerden yeterince üretilmez.

Vücudun pıhtılaşma sürecinde görev yapan proteinleri üretmek için K vitaminine ihtiyacı vardır ve şayet bir kişide K vit...

Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?
Corona (Korona) Covid-19 Virüsü Nedir?

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir.

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe...