Papatyanın Faydaları

21 Haziran 2021

Aslında Avrupa ve Asya’ya özgü olan papatyalar bugün dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Genellikle nemli ve mineralli toprakları tercih ederler ve parklarda, bahçelerde ve çayırlarda da oldukça bol miktarda yetişirler.
Önemli birçok yağ içeren papatyalarda flavonoid, organik asitler ve resin bulunur. Bu aktif içerikler bitkinin tamamında mevcuttur. Papatyaların iltihaplara karşı özellikleri, soğuk algınlığına iyi gelmesi ve bronşiti hafifletmesi ve üst solunum yolundaki iltihaplanmalara karşı özellikleri çay formunda kullanımının yaygınlaşmasının sebeplerindendir.
Ayrıca boşaltım sistemindeki iltihaplanmalar, kistler ve ağrılı adet dönemleri için de geleneksel bir kullanım alanına sahip olan papatyalar, gut, romatizma gibi durumlarda da doğal bir tedavi sağlayabilirler.


Aynı zamanda bu bitki küçük yaralarda, ağrılarda ve kaşınmalarda da iyileşme dönemini hızlandırmak için yardımcı olabilir. Egzama, kızarıklık, şişkinlik gibi rahatsızlıklarda da dış kullanımı oldukça yaygın olan bitkilerdendir.
Bitkiyle hazırlanan bazı karışımlar da ağız çalkalamak ya da gargara yapmak için kullanıldığı gibi ağızda oluşan iltihaplar ya da boğaz ağrısı için de kullanılabilir. Ağız ülserinde yardımcı olması için de bitkinin taze yapraklarının çiğnenmesi iyi bir yöntemdir.


Bitkide bulunan acı içerikler sayesinde taze yaprakların çiğnenmesinin de besinlerin daha iyi sindirilmesini sağladığı düşünülmektedir.


Diğer yaz bitkileri gibi papatya da klorofil bakımından zengindir ve yüksek ölçüde temizleme özelliğine sahiptir. Papatya mucilage denen fiberler açısından oldukça zengindir, bunun da kabız giderici bir etkisi mevcuttur.
Papatya iştahınızın açılmasına yardımcı olabilir çünkü yapısında acılık vardır, bu da mide salgılarını tetikler. Bitkinin henüz açılmamış yapraklarının kullanımıyla oluşturulan bir iştah açıcı yiyecek de mevcuttur.


Bitkinin kaynatılmış hali ateşi düşürmek ve terlemek için kullanılabilir. Geleneksel olarak alna kompres olarak uygulanabilir ya da çay olarak da yine aynı amaçlar için kullanılabilir.


Papatya soğuk sezonlarda ortaya çıkan soğuk algınlığı ya da gribi tedavi etmek için de uygun bir bitkidir. Antitusif özelliklere sahip olduğu için soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Solunum yolundaki mukusu düzenlemek için uygun bir bitkidir çünkü vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına ve toksinleri atmasına yardımcı olur. Ayrıca diüretik etkisi sayesinde de terlemeye sebep olur.


Papatya homeopatik bir ilaç olarak kullanılır genellikle. Bu şekilde kullanımı için bitki henüz yeni açtığında toplanır ve özü de kanamaları durdurmak için kullanılabilir.


Son zamanlarda yapılan bir araştırma papatyanın AIDS tedavisi üzerindeki etkisini göstermektedir. Bunun papatyada bulunan ve HIV virüsünü tedavi edebilen apigenin isimli değerli bir madde sayesinde olduğuna inanılıyor. Ama ne yazık ki henüz bunu kanıtlayan bir sonuç bulunmuş değil.


Papatyanın dışarıdan kullanım şekilleri:
Yaralar için: Bu şekilde kullanım papatyanın asıl kullanımıdır. Genel olarak vücutta oluşan lezyonlar bu bitki ile tedavi edilir, bunun sebebi de iltihap giderme ve iyileştirici etkilerinden dolayıdır.
Papatya yaraları iyileştirmek için, ağızdaki yaralar için çiğnenerek, çok ciddi olmayan yaraları da iyileştirmek için kullanılabilir.
Romatizmal ağrı: İçeriğindeki flavonoid ve iltihap karşıtı özellikleri sayesinde papatya dışarıdan eklem ve romatizma ağrıları için de kullanılabilir. Hatta ağrıları giderici birkaç merhemin içerisinde de papatyanın kullanıldığı bilinmektedir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Papatya Papatyanın Faydaları Cilt Sağlığı Cilt Bakımı Sindirim Sistemi Saç Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

At Kestanesinin Faydaları
At Kestanesinin Faydaları

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı etkili bir besin ilavesi olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullan...

Yumurta Sarısının Hayrete Düşüren 10 Faydası
Yumurta Sarısının Hayrete Düşüren 10 Faydası

Mutfakların olmazsa olmazı yumurta, hem sarısı hem de beyazıyla yüzyıllardır yemekleri lezzetlendiriyor. Yakın zamana kadar “sağlığa zararlı” olarak lanse edilen yumurta sarısı, yapılan araştırmalar ve içeriği ile sağlıklı bir besin olduğunu kabul ettirdi.

Mutfakların olmazsa olmazı yumurta, hem sarısı hem de beyazıyla yüzyıllardır yemekleri lezzetlendiriyor. Yakın zamana ka...

Organik bal nedir? Çeşitleri ve faydaları nelerdir?
Organik bal nedir? Çeşitleri ve faydaları nelerdir?

Bal dünyanın en organik ürünlerinden biridir. Arıların ve doğanın mucizesi sayesinde sofraların vazgeçilmez bir besini halindedir. Peki yediğimiz ballar organik bal mı? Organik balın faydaları neler?

Bal dünyanın en organik ürünlerinden biridir. Arıların ve doğanın mucizesi sayesinde sofraların vazgeçilmez bir besini h...