Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları

28 Mayis 2021

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan okaliptüs kâğıt yapımında da kullanılmaktadır.


Okaliptüsün Faydaları
• Okaliptüs yaprakları balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Öksürük problemini tedavi etmeye ve birçok üst solunum sıkıntısı ile savaşmaya yardım eder. Taze okaliptüs yaprakları, boğaz ağrısını hafifletmeye ve tıkanıklığı giderecek bir bitki çayı hazırlamak için kullanılabilir.
• Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık gibi deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
• Yaprakları, antibakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.
• Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağ, cilt üzerinde uygulandığında mantar gibi birçok cilt problemiyle savaşmaya yardım eder. Ancak okaliptüs yağı oldukça güçlüdür ve seyreltmeden kullanmak zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle cildinize uygulamadan önce üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırın. Cildinize uygulamadan önce 30 damla okaliptüs yağını, 1/2 kap yağda seyreltin.
• Yapılan bir araştırma, okaliptüs merhemi uygulandığında ağrının geçici olarak kesilmesine yardım ettiğini göstermiştir. Sporcuların oyundan sonraki ağrıları için faydalı olmuştur.
• Okaliptüs çayının antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede sadece solunum yolları için değil coli bakterisi ve Candida albicans mantarı gibi canlıların oluşturduğu vücuttaki diğer enfeksiyonlara karşı da faydalıdır.
• Okaliptüsün doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Çayı özellikle kronik stres yaşayan insanlar için önerilmektedir.
• Anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu sayede astım, artrit ve kronik kas spazmı gibi problemleri tedavi etmeye yardım eder.
• Okaliptüs, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği nedeniyle bazı gargara ve diş bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
• Okaliptüs kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.
• Okaliptüs etkili bir böcek kovucudur. Sivrisinek ve kene gibi böcekleri uzak tutmak için nemlendiriciyle veya güneş kremi ile birkaç damla okaliptüs yağı karıştırabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Hazırlanışı
Okaliptüs çayı için birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bunlardan biri şu şekilde:
Yarım çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı ve 1 bardak suyu bir kaba alın. Ardından bu karışım kaynatın. Kaynadıktan sonra üstünü kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzerek yaprakları ayırın. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Okaliptüs Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Ağrı Kesici Sakinleştirici Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Reyhanın 10 Şaşırtıcı Faydası
Reyhanın 10 Şaşırtıcı Faydası

Yağmur taneleri toprağa düştüğünde ortaya enfes bitkiler çıkıyor. Bu bitkilerden biri de reyhan. Maviden mora çalan rengi ile reyhan faydaları hiç tahmin edemeyeceğiniz pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Reyhan fesleğen ile karıştırılan fakat farklı olan bir bitkidir. Kırmızı fesleğen ola

Yağmur taneleri toprağa düştüğünde ortaya enfes bitkiler çıkıyor. Bu bitkilerden biri de reyhan. Maviden mora çalan reng...

Güçlü Bağışık İçin; Dut
Güçlü Bağışık İçin; Dut

Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen dut, soflarda pek çok kullanım alına sahip olma özelliğini taşır. Kimi zaman çerezler içerisinde yer alıp bir atıştırmalık görevi üstlenen dut meyvesi, genellikle de suyu ile fayda sağlar.

Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen dut, soflarda pek çok kullanım alına sahip olma özell...

Fındığın Faydaları
Fındığın Faydaları

Karadeniz bölgesinden tüm ülkemize ve hatta dünyaya ulaştırılan fındık, en bilinen özelliğiyle enerji deposudur. Faydalı, doğal yağlar içeren fındık, her sağlıklı beslenme tutkunu olanın beslenme sepetinde bulunuyor. Vitaminler, mineraller bakımından oldukça zengin olan fındık, gerekli ve yeterli mi

Karadeniz bölgesinden tüm ülkemize ve hatta dünyaya ulaştırılan fındık, en bilinen özelliğiyle enerji deposudur. Faydalı...