Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

30 Nisan 2021

Üzümler antioksidan maddeleri barındırması ve vücuttaki zararlı maddeleri atması yönüyle tercih edilmektedir. Doğada yaklaşık 30 üzüm türü bulunur. Üzümler ise sirkelik, şaraplık ve mevsimlik tüketmelik olarak farklı sınıflarda ele alınır. Bu yazımızda sizi Bektaşi üzümü olarak bilinen bir tür üzüm ile tanıştıracağız. Meyve kültürüne bir yenisini daha eklemeye hazır mısınız? Üstelik Bektaşi üzümünün faydalarını duyunca bir an önce tadına bakmak isteyeceksiniz. Bektaşi üzümü sindirimi düzenlemeye, kan şekerini dengelemeye ve sizi daha sağlıklı bir yaşama ulaştırmak için geliyor.

Bektaşi Üzümü Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Ülkemizde Bektaşi üzümü olarak bilinen bu meyvenin tarımdaki diğer adı “Amla meyvesi” olmaktadır. Alışılmış üzüm tadına benzer bir tada sahiptir. Sarı ve kırmızı üzümlerden bir nebze daha ekşi olduğu hissedilir. Avrupa ve Asya’da bulunan bu meyve, 16. yüzyılda Londra’da tanınmaya başlamıştır.
Zaman 19. yüzyılı gösterdiğinde ise Bektaşi üzümü İngiltere’de meşhur olmaya başlamıştır. Kendini öyle sevdirmiştir ki Bektaşi üzümü ile pudingler, tatlılar ve şaraplar yapılmıştır. Hatta turta gibi tatlılara da malzeme olmuştur. Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan Bektaşi üzümü, çeşitli hastalıklar için doğal ilaç olarak kullanılmıştır.
Çok yıllık bir bitkiden elde edilen amla meyvesi güçlü bir ağaçta olgunlaşır. Meyveleri tıpkı ülkemizdeki diğer üzümler gibi bir dalda toplanır ve salkım halinde büyür. Ülkemizde Haziran ayında olgunlaşan Bektaşi üzümü gıda alanında sıkça kullanılmaktadır.
Bektaşi üzümü çeşitleri renkleri ile sınıflandırılır. Sarı meyveli, kahverengi meyveli, yeşil meyveli ve kırmızı meyveli olmak üzere çeşitlerini görebilirsiniz. Asya, Avrupa ve Amerika’da yetiştirilen Bektaşi üzümleri arasında renk ve tat farklılığı olmaktadır. Bu durumu ise beslendiği toprak ve iklim belirler. Çeşitleri ise Yeşil Küre, İnvicta, Pax ve Achilles gibi isimlerle adlandırılır. Bektaşi üzümünün diğer üzümlerden bir farkı vardır. Bir salkımda bazen farklı renklerde üzüm görülebilir.

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?
Bektaşi üzümü yoğun sıcaklara gelemeyen bir meyvedir. Aşırı sıcaklar bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çok sert soğuklar da Bektaşi üzümü ağacı dallarını yıpratabilir. Bunun için ılıman bölgelerde verimli şekilde yetişecektir. Toprak isteği de organik maddelerin olduğu bölgeler olmaktadır.
Araştırmalar Bektaşi üzümünün Hindistan’da yoğun olarak yetiştiğini göstermektedir. Bu nedenle bazı kaynaklarda Hint Bektaşi üzümü adıyla da geçer. Bektaşi üzümü ülkemizin iklimlerine de uygundur fakat sınırlı sayıda yetiştirilmektedir. Kuzey bölgelerinde dağlık alanlarda kendine yer bulmuştur. Özellikle Moğolistan ve Tibet bölgesinde bolca Bektaşi üzümü ağaçlarına rastlanmaktadır.
Bektaşi üzümü yetiştiriciliği ise tohumla, aşıyla, daldırma yöntemiyle ve çelikle çoğaltılarak yapılabilir. Dikimden önce toprağın derin işlenmesi önemlidir. Gübreleme ise ihmal edilmemelidir. Frenk üzümü ile aynı şekilde dikimi yapılabilir. Bektaşi üzümü Türkiyede nerede yetişir sorunuza ise; Kuzey illerinde rahatlıkla yetişebileceğinin yanıtını verebiliriz. Bektaşi üzümü fidanlarını saksıda olacak şekilde balkonda da yetiştirebilirsiniz. Bahçede yetiştirilen Bektaşi üzümü ağaçları en çok 1 metreye kadar uzayabilir.

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?
• Bektaşi üzümü C vitamini kaynaklarındandır. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmede etkisi büyüktür.
• Antioksidan maddelere sahip olduğu için vücudunuzu zehirli maddelerden arındıracaktır.
• Bektaşi üzümü saçların daha sağlıklı ve canlı uzamasına yardım eder. Taze haliyle yenilen üzüm veya saçlara sürülen Bektaşi üzüm suyu saçların beyazlamasını önleyecektir.
• Göz sağlığı için de tercih edilen bir meyvedir Bektaşi üzümü. Görme gücünü destekler ve göz problemlerinin önüne geçer.
• Kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu karşılar.
• Regl dönemindeki sancı ve krampları, antioksidan etkisiyle ortadan kaldırır.
• Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve türüdür. Kan şekerini düzenler.
• Bektaşi üzümünün bir özelliği de diüretik olmasıdır. Diüretik etkisi ile sık sık lavaboya çıkarsınız. Böylece vücutta biriken fazla su yani ödem de atılır.
• Bağırsakları çalıştırarak kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır.
• Bektaşi üzümü kansızlığa da iyi gelmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını çoğaltır ve kan değerini yükseltir.
• Bağışıklığı koruyarak kanser ve enfeksiyon gibi hastalıkların önüne geçer. Sizi tüm hastalıklardan koruyan bir meyvedir.
• Demir ve fosfor açısından da güçlü bir meyvedir. Bektaşi üzümü tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri alabilirsiniz.
• Bektaşi üzümünün yaprakları ile hazırladığınız bitki çayı da belirtmiş olduğumuz faydaları gösterecektir.
• Kılcal damarları güçlendiren Bektaşi üzümü, yüksek tansiyonu dengeleyerek tansiyon hastalarına da şifa olmaktadır.
• Bektaşi üzümü yaprakları ile hazırlanan bitki çayı düzensiz regl için çaredir.
• İltihap giderici özelliği sayesinde sizi hastalık günlerinden daha çabuk uzaklaştırır. Enfeksiyonu ise daha kolay atlatmanızı sağlar. Aynı zamanda kireçlenmeyi de iyileştirir.

Bektaşi Üzümü Yağı Ne İşe Yarar?
Bektaşi üzümü yağını saç maskelerine ekleyerek saçınıza besleyici takviye yapabilirsiniz. Bu nedenle aktarlardan temin edeceğiniz bu bitkisel yağı ayda bir veya iki defa saçınıza uygulamalısınız. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınıza parlaklık geldiğini görebilirsiniz. Beyazlamayı önleyici etkisi olduğu için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Saçlarınızda beyazlama fark ettiğinizde Bektaşi üzümü yağını hatırlayın. Kullandığınız günden itibaren beyazlama hızını yavaşlatabilirsiniz.
Amla yağı, cilde ve saça parlaklık verir ve cildin rengini bir ton açar. Etkisini görmek için cilde topikal şekilde uygulayabilirsiniz.
Peeling etkiye sahip Bektaşi üzümü yağı ile cildinizi toksinlerden arındırabilirsiniz. Sivilcelenme ile mücadele eden ciltler için de etkili sonuçlar verecektir.

Bektaşi Üzümü Nasıl Yenir?
Bektaşi üzümünü taze şekilde bulduğunuz anda hemen tüketin. Faydasını en çok taze haliyle gösterecektir. Ayrıca meyveyi kurutarak Bektaşi üzümü kurusu da elde edebilirsiniz. Bektaşi üzümünün yapraklarını kurutarak da bitki çayı hazırlamak iyi fikir olacaktır. Bitki çayı sizi kış soğuklarında hastalıklardan koruyacak etkidedir.
Bektaşi meyvesi Avrupa ülkelerinde pasta süslemesi ve marmelatı olarak tüketilmektedir. Siz de Bektaşi üzümü ile reçel yapıp dilediğiniz anda yiyebilirsiniz. Biraz şeker ve su ile kaynatıp meyve suyu elde edebilirsiniz. Kimi bölgelerde şarap yapımında da tercih edilmektedir.
Bektaşi üzümü kalori açısından çok yüksek değerlerde değildir. Taze meyvesini tüketmek istediğinizde 100 gramlık porsiyonu sadece 44 kaloridir. Reçelini yaptığınızda ise kalorisi biraz değişecektir. Bir yemek kaşığı Bektaşi üzümü reçeli 27 kalori olacaktır. Dondurulmuş Bektaşi üzümünün 100 gramı da 46 kalori olmaktadır. Ölçülü ve dengeli beslenenlere bu ufak bilgimiz faydalı olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (1)

Fatoş
Fatoş
2 yıl önce

Bektaşi üzümü bitkisini türkiyede berede bulabilirim. İstanbuda var ise benim için çok daha iyi.

Fatoş
Fatoş
2 yıl önce

Bektaşi üzümü bitkisini türkiyede berede bulabilirim. İstanbuda var ise benim için çok daha iyi.

Fatoş
Fatoş
2 yıl önce

Bektaşi üzümü bitkisini türkiyede berede bulabilirim. İstanbuda var ise benim için çok daha iyi.

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pikan Cevizinin Yararları Nelerdir?
Pikan Cevizinin Yararları Nelerdir?

Pikan cevizi dünyada Pekan olarak adlandırılır. Türkiye'de ise meyve ve tohumunun benzerliği nedeniyle Pikan cevizi olarak bilinir. Ilıman iklim bölgelerinde yetişen Pikan cevizi zengin besin değeri ile dikkat çeker. Pikan cevizinin anavatanı Kuzey Amerika kıtasıdır.

Pikan cevizi dünyada Pekan olarak adlandırılır. Türkiye'de ise meyve ve tohumunun benzerliği nedeniyle Pikan cevizi olar...

Ayçiçeği Çekirdeği Akneyi Ağırlaştırabilir
Ayçiçeği Çekirdeği Akneyi Ağırlaştırabilir

Akne üzerine yakın zamanda yapılan bir gözlemsel çalışma, “akne şiddeti ile çikolata, süt gibi süt ürünleri ve ayçiçeği tohumu tüketimi gibi diyet faktörleri” arasında “istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki” olduğunu bildirdi.

Akne üzerine yakın zamanda yapılan bir gözlemsel çalışma, “akne şiddeti ile çikolata, süt gibi süt ürünleri ve ayçiçeği ...

Ekşi Maya Ne Kadar Sağlıklı? Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası
Ekşi Maya Ne Kadar Sağlıklı? Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası

Ekşi mayalı ekmeğin kan şekerinizi normal ekmeğe göre daha az yükseltmesi daha olasıdır ve çoğu bunu sindirmeyi daha kolay buluyor. Bu yazıda, ekşi mayalı ekmeğin ardındaki en son bilimi ve bunun diyetinize değerli bir katkı olmasının birçok nedenini gözden geçireceğiz.

Ekşi mayalı ekmeğin kan şekerinizi normal ekmeğe göre daha az yükseltmesi daha olasıdır ve çoğu bunu sindirmeyi daha kol...