İçten Dışa Güzellik İçin Omega Yağ Asitleri

16 Nisan 2021

Omega yağ asitlerinin vücut açısından pek çok faydası bulunuyor. Araştırmalar omega 3, 6, 7 ve 9’un kalp-damar sağlığı ile beyin sağlığı bakımından faydalar sağladığını, inflamasyonu azalttığını, eklemleri desteklediğini ve hormonları düzenlemeye yardımcı olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte üreme çağındaki kadınların çoğu günlük omega ihtiyaçlarını karşılamıyor. Gelin omega yağ asitlerinin faydalarına göz atalım ve neden önemli olduklarını öğrenelim.

Omega 3
Nerede bulunur: Keten tohumu, ceviz, yağlı balıklar ve tatlı su balıkları
Ne işe yarar: Gözeneklerin tıkanmasını önler, saç uzamasını destekler, kan dolaşımına yardımcı olur
Faydalarından nasıl yararlanılabilir: Beslenme düzeni ve takviyeler
Vücudumuz, cildi temizleyen ve genelde balıklarda bulunan omega 3’ü üretemez. Bu nedenle beslenme düzenine dahil etmemiz gerekir. Beslenmenizde yağ bakımından eksiklikler olduğu zaman cildimizin ürettiği yağlar daha mumsu ve daha sert olma eğiliminde olur. Bu durum sonucunda vücutta dokulu ve çıkıntılı tıkanıklıklar veya iltihaplanmamış sivilceler meydana gelebilie. Balık yağı cilt sağlığının yanı sıra saç uzamasında da büyük bir rol oynuyor. Araştırmalar, omega 3’ün saç kalınlığını ve yoğunluğunu iyileştirmeye ve saçın uzama aşamasında daha uzun süreler kalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Omega 3’ü bitkilerden (süper tohumlar, keten tohumu, chia, kenevir ve ceviz ve makademya gibi kuruyemişler) ve somon, uskumru, istiridye ve hamsi gibi soğuk su balıklarından alabilirsiniz. Haftada iki ila üç porsiyon balık yemeniz önerilmekle birlikte balık sevmiyorsanız takviye de alabilirsiniz. Ancak hayvansal ürünleri hiç kullanmak istemiyorsanız keten ve chia yağlarını deneyin. Bununla birlikte içerisinde cilt inflamasyonuna neden olan iyot içeren yosun, klorella ve spirulina’dan kaçının. Kimi insanlar balık yağından faydalanmak için saçlarına masaj yapsalar da takviyeyi sindirim yoluyla almanız daha iyi olacaktır.

Omega 6
Nerede bulunur: Siyah frenk üzümü tohumu yağı, hodan tohumu yağı ve çuha çiçeği yağı
Ne işe yarar: Kalp hastalıkları riskini azaltır, kolesterolü düşürür, insülin duyarlılığını arttırır, cildi rahatlatır, sivilceleri önlemek için yağ üretimini kontrol eder
Faydalarından nasıl yararlanabilirsiniz: Beslenme düzeni ve cilt bakım ürünleri
Tıpkı omega 3 yağ asitleri gibi omega 6 da kalp hastalıkları riskini azalttığı, LDL “kötü” kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve HDL “iyi” kolesterol seviyelerini yükselttiği bilinen kalp dostu doymamış yağlar içerir. Burada önemli olan insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olduğu araştırmalarda görülen linoleik asittir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini kullanırken bunlar arasında denge kurmaya dikkat edin. Sebze, mısır ve soya fasulyesi yağları omega 6 bakımından zengin olsa da doymuş yağ bakımından da zengindirler ve inflamasyona neden olabilirler. Burada önemli olan bu yağları ölçülü bir şekilde tüketmektir. Omega 6 yağ asitlerini cildiniz üzerine uyguladığınızda ise anti-inflamatuar etkiler gösterirler ve cildin neminin korunmasına ve esnekliğinin artmasına yardımcı olurlar.

Omega 7
Nerede bulunur: Yalancı iğde yağı ve makademya cevizi
Ne işe yarar: İçten dışa nemlendirme sağlar, cildi serbest radikallerden korur
Faydalarından nasıl yararlanabilirsiniz: Takviyeler ve cilt bakım ürünleri
Omega 7, hem içten hem de dıştan nemlendirmesiyle bilinir. Genelde palmitoleik asit olarak bilinen omega 7, mukoza zarlarını (boğazdan vajinaya ve sindirim sistemine kadar) koruyarak cildi besler ve yeniler. Daha fazla cilt elastikiyeti için kolajen üretimine yardımcı olur ve cilt, saç ve tırnaklar için daha fazla nem sağlar. Bu nedenle aslında omega 7’nin güzellik omegası olduğunu söyleyebiliriz.
Asya ve Avrupa’nın kıyı kesimlerine özgü olan bir çalı bulunan yalancı iğdenin yağı, omega 7 bakımından en yüksek yoğunluğa sahiptir ve geleneksel tıpta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Antioksidanlar bakımından zengin olan yalancı iğde yağı aynı zamanda cilt üzerine uyguladığınızda stres, sigara ve çevre kirliliğinin neden olduğu serbest radikallerden de korumaktadır.

Omega 9
Nerede bulunur: Zeytinyağı, kuruyemiş yağları, kümes hayvanları yağı
Ne işe yarar: Kolesterol ve kalp sağlığı konusunda yardımcıdır, vücudun güçlü cilt, saç ve tırnak hücreleri oluşturmasına yardımcı olur.
Faydalarından nasıl yararlanabilirsiniz: Beslenme düzeni ve cilt bakım ürünleri
Omega grubunun sonuncusu olan omega 9 da 3 ve 6 gibi kalp sağlığı ile kolesterolle mücadele konusunda faydalıdır. Aynı zamanda kireçlenmeye karşı da korumaktadır. En çok bilinen omega 9 yağ asidi oleik asittir ve badem, kaju ve avokado yağında bulunur. Omega 9, enerji artışı ve ruh halinde iyileşme sağlayabilmektedir. Oleik asit bakımından zengin yağlar cilt üzerine uygulandığında ise cildin nemlenmesini sağlar ve anti-inflamatuar özelliğiyle sedef ve rosacea gibi cilt sorunlarında yardımcı olabilir. Bununla birlikte sivilce sorunu yaşayanlar için omega 9 yağ asitleri iyi bir tercih olmayacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Omega-3 Omega-6 Omega-7 Omega-9 Kalp Sağlığı Cilt Sağlığı Saç Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Levrek Balığının Faydaları Ve Pişirilmesi
Levrek Balığının Faydaları Ve Pişirilmesi

Levrek balığı, ortalama 50-60 cm boyundadır; ancak 1 metre uzunluktaki türlerine de rastlanmıştır. Yavruyken sürü halinde, yetişkinken yalnız yaşar. Kuytu ve karanlık yerleri sever. Kayalık ve batıklarda yuva kurar.

Levrek balığı, ortalama 50-60 cm boyundadır; ancak 1 metre uzunluktaki türlerine de rastlanmıştır. Yavruyken sürü halind...

Ağrı Kesici Etkili Karanfilin Faydaları
Ağrı Kesici Etkili Karanfilin Faydaları

Asırlardır yaraların tedavisinde kullanılan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günümüzde yemek mekanlarının çıkışında ağız kokusu için ikram edilen karanfilin insan sağlığına binbir faydası vardır. Enfeksiyon azaltıcı ve mikrop öldürücü etkisi olan karanfil hakkı

Asırlardır yaraların tedavisinde kullanılan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günü...

Kabak Veya Kabak Çekirdeği Çiğ Yiyebilir Misiniz?
Kabak Veya Kabak Çekirdeği Çiğ Yiyebilir Misiniz?

Turta, köri, kurabiye ve patlıcan karışımı gibi lezzetli tariflerde sıklıkla yer alan kabak ve kabak çekirdeği, özellikle tatillerde birçok evde temel malzemelerdir.

Turta, köri, kurabiye ve patlıcan karışımı gibi lezzetli tariflerde sıklıkla yer alan kabak ve kabak çekirdeği, özellikl...