Tereyağı Dondurabilir Misiniz? Bilmen Gereken Her Şey

27 Kasim 2022

Tereyağı, süt çalkalandığında yapılan popüler, çok yönlü bir süt ürünüdür. Yüksek yağ içeriği, yiyeceklere ve soslara zengin bir lezzet ve kremsi bir doku katar. Soteleme, tavada kızartma, fırınlama ve kavurma gibi çeşitli pişirme yöntemlerinde kullanılır.
Tereyağı 6 aya kadar buzdolabında saklanabilse de, buzdolabında 3 aydan sonra tazeliğinde ve kalitesinde önemli değişiklikler olur.
İster tereyağı uzmanı olun, ister ara sıra kullanın, lezzetinden ödün vermeden raf ömrünü nasıl uzatacağınızı bilmek isteyebilirsiniz.
Bu makale tereyağını dondurup donduramayacağınızı açıklamaktadır.

Tereyağı Dondurmanın Temelleri
Tereyağını dondurmak çok kolaydır. Kendinizi fazladan tereyağı ile bulduysanız veya çok hızlı kullanmıyorsanız ve bozulmasını önlemek istiyorsanız, özellikle kullanışlıdır.
Araştırmalar, en az %80 yağ içeriğine sahip stick ve dökme tereyağını uzun süre güvenle dondurabileceğinizi gösteriyor.
Tereyağı dondurulduğunda kalitesinden ödün verilmez ve dokusunda çok az değişiklik olur.
Dondurulmuş tereyağını taze tereyağı gibi kullanabilirsiniz.

Tereyağı Dondurucuda Ne Kadar Dayanır?
Çeyrek kiloluk (115 gram) stick tereyağlar, 0oF (-18oC)'de 12 aya kadar kalite ve lezzet bozulmadan veya 14oF'de (-10oC) 8 aya kadar dondurulabilir.
Genellikle 55 kiloluk (25 kg) bloklar halinde gelen toplu tereyağlar, dondurucuda daha da uzun süre dayanır - 18 aya kadar.
Çalışmalar, donmuş tereyağın raf ömrünün ambalajına, boyutuna ve tuz içeriğine bağlı olduğunu bulmuştur. Örneğin, dökme tereyağı, çubuk tereyağından daha uzun süre dayanır ve yağlı kağıt ambalajlar, soğutulmuş veya dondurulmuş olsun, tereyağının kalitesini hızla düşürür.
Bir çalışmada, yüksek tuz içeriği, tereyağların dondurulduğunda daha uzun süre dayanmasına ve lezzetini korumasına yardımcı olmuş olabilir.
Tuzsuz tereyağı ve sürülebilir tereyağların dondurucuda ne kadar süre dayandığı belirsiz olsa da, anekdot kaynakları 6 aya kadar sürebileceğini öne sürüyor. Daha fazla kanıta dayalı veriye ihtiyaç var.

En İyi Kalite İçin Tereyağı Nasıl Dondurulur?
Tereyağını saklamak için kullanılan ambalaj, raf ömrünü ve kalitesini önemli ölçüde etkiler. Örneğin tereyağını yağlı kağıda sarmak, soğutulduğunda veya dondurulduğunda lezzetini ve kalitesini hızla düşürür.
Ayrıca, ışığa ve havaya maruz kalmak tereyağının zamanla ekşimesine neden olur ve ambalajdan gelen ışık, tereyağının tadının bozulmasına neden olabilir.
Tereyağını dondurmak için bazı ipuçları:
• Tazeyken dondurun. En iyi kalite için, tereyağını son kullanma tarihi dolmak üzereyken değil, tazeyken dondurmalısınız.
• Dondurmadan önce kesin. Bir seferde az miktarda tereyağı kullanmayı planlıyorsanız, dondurmadan önce dilimlemek işleri çok daha kolaylaştırır.
• Parşömen kağıdı kullanın. Bu tür ambalaj, mumlu kağıttan farklı bir kaplama kullanır ve donmuş tereyağının kalitesini ve raf ömrünü koruduğu gösterilmiştir.
• Folyo deneyin. Parşömen kağıdı ile karşılaştırıldığında, folyo daha fazla lezzeti korur.
• Polietilen paketleme başka bir harika seçenektir. Polietilenden (yaygın bir plastik türü) yapılan streç film ve torbaların da donmuş tereyağının kalitesini koruduğu, bozulmaya karşı en iyi korumayı sağladığı ve çözülmeyi desteklediği gösterilmiştir.
• Tereyağını orijinal ambalajında saklayınız. Çubuk tereyağını orijinal ambalaj kağıtlarında veya kutularında da saklayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak folyo veya streç film ile sararak güçlendirebilirsiniz.
• Kokulu yiyeceklerden kaçının. Çevredeki yiyeceklerin tadını ve kokusunu emebileceğinden, tereyağını soğan ve et gibi yiyeceklerden uzakta dondurun.

Tereyağı Güvenli Bir Şekilde Nasıl Çözülür?
Dondurulmuş tereyağı eritildiğinde tıpkı taze tereyağı gibi fırınlanmış ürünlerde veya üzerine sürülecek şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, dondurucu yanığı, renkleri veya kötü bir kokusu varsa tereyağını atmalısınız.
İşte donmuş tereyağını eritmek için bazı ipuçları:
• Soğutun veya tezgahın üzerine bırakın. Bir gece buzdolabında veya oda sıcaklığında 3-4 saat bekletin.
• Rendeleyin. Rendelenmiş tereyağı birkaç dakika içinde eriyecektir. Hatta rendelenmiş tereyağını doğrudan hamur hamurlarına da ekleyebilirsiniz.
• Ocakta eritin. Bir tarif eritilmiş tereyağı gerektiriyorsa, donmuş tereyağını bir tencereye koyup ocakta ısıtabilirsiniz.
• Mikrodalgada yumuşatın. Dondurulmuş tereyağını hemen sürmek için kullanmak istiyorsanız, 10 saniyelik artışlarla sıkın ve yakından izleyin, çünkü mikrodalgada patlayabilir veya çok çabuk çorba kıvamına gelebilir.

Sonuç Olarak
Tereyağı, kalitesinden ve lezzetinden ödün vermeden güvenle dondurulabilen çok yönlü bir süt ürünüdür.
Çeyrek kiloluk (115 gram) çubuk tereyağı 0oF'de (-18oC) 12 aya kadar dondurulabilirken, toplu tereyağı blokları kaliteden ödün vermeden 18 aya kadar dayanır.
Yağları mumlu kağıtta dondurmaktan kaçının ve bunun yerine orijinal ambalajı, parşömen kağıdı, folyo, polietilen (plastik) poşetler veya streç film kullanın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tereyağı Dondurma

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Meyve Ve Sebzeleri Nasıl Dondururuz?
Meyve Ve Sebzeleri Nasıl Dondururuz?

Yaz meyve ve sebzeleri sizlerin de favorisi ise, soğuk kış günlerde canınız zeytinyağlı barbunya ya da buz gibi bir şeftali çektiğinde hepsinin buzdolabınızda, elinizin altında olmasını istemez miydiniz?

Yaz meyve ve sebzeleri sizlerin de favorisi ise, soğuk kış günlerde canınız zeytinyağlı barbunya ya da buz gibi bir şeft...

Bilmediğiniz 4 İlginç Yemek Pişirme Fikirleri
Bilmediğiniz 4 İlginç Yemek Pişirme Fikirleri

Yemek yapmak, isteseniz de istemeseniz de her gün yapmanız gereken şeylerden biridir. Pek çok insan günün bu kısmından korkar çünkü bunu zor veya monoton bulur.

Yemek yapmak, isteseniz de istemeseniz de her gün yapmanız gereken şeylerden biridir. Pek çok insan günün bu kısmından k...

Hangi Baharat Nasıl Saklanır?
Hangi Baharat Nasıl Saklanır?

Evde yaz mevsiminde güneşte kurutulup hazırlanan ya da aktardan alınan baharatları uzun süreli kullanmak için doğru bir şekilde muhafaza etmek gerekiyor. Rutubetten uzak tutulması gereken baharatları birden çok yöntemle doğal halleriyle saklayabilirsiniz.

Evde yaz mevsiminde güneşte kurutulup hazırlanan ya da aktardan alınan baharatları uzun süreli kullanmak için doğru bir ...