Yüksek Tuzlu Diyetler Kilo Aldırır Mı?

23 Kasim 2022

Tuz, 1900'lerin başından beri şeytanlaştırılan bir çeşnidir. Yüksek tuzlu diyetler genellikle yüksek tansiyon ve felç gibi sağlık koşullarıyla bağlantılıdır ve bazen beslenme danışanlarımdan bazıları kilo almalarının önceki gece akşam yemeğinde yedikleri yüksek tuzlu yemekten kaynaklanabileceğine inanmaktadır.
Ancak, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tuz, gerçekten vücut yağı kazanmanıza neden olur mu?
Bu makale, tuz ve kilo alımı arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Yüksek Tuzlu Diyetleri Olan İnsanlar Genellikle Daha Kilolu
Araştırmalar, tuz açısından zengin bir diyet yiyen kişilerin genellikle daha kilolu olduğunu gösteriyor. Ayrıca daha az tuz tüketenlere göre daha yüksek vücut kitle indeksine (BMI), daha geniş bel çevresine ve daha yüksek bel-boy oranına sahiptirler.
Öyleyse, tuzdan zengin bir diyetin kilo alımını desteklediğini varsaymak kolaydır. Yine de, bu korelasyonlar için birkaç alternatif açıklama olabilir.

Tuzlu Yiyecekler, Açlık Ve İştah
Araştırmalar, en fazla tuz tüketen kişilerin aynı zamanda günde en fazla miktarda yiyecek ve en fazla kaloriyi de yediklerini bulmuştur.
Şekerle tatlandırılmış içecekler ve aşırı işlenmiş gıdalar açısından zengin diyetler, minimum düzeyde işlenmiş olanlardan daha fazla tuz içerme eğilimindedir.
Ultra işlenmiş gıdalar açlığınızı daha az etkili bir şekilde giderir. Sonuç olarak, farkında olmadan vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori almanıza neden olabilirler.
Bu durumda kişinin diyetindeki tuz miktarı diyet kalitesinin bir göstergesi olarak görülebilir. Buna karşılık, özellikle tuz içeriğinden ziyade ultra işlenmiş gıdalar açısından zengin düşük kaliteli bir diyet, kilo alımının olası nedenidir.

Tuz Su Ağırlığını Artırabilir
Tuz, çoğumuzun şu anda tükettiğinden çok daha küçük miktarlarda olsa da, hepimizin ihtiyaç duyduğu bir besin olan sodyum açısından zengindir.
Vücudunuz sodyum konsantrasyonunu sıkı bir şekilde düzenlemek için tasarlanmıştır.
Tuzlu yiyecekler yemek, vücudunuzun sodyum konsantrasyonunun yükselmesine neden olur. Buna karşı koymak için vücudunuzun doğal tepkisi, idrar çıkışınızı azaltırken susuzluğunuzu artırmaktır.
Daha sonra sodyum konsantrasyonunu tercih edilen seviyeye kadar seyreltmek için olabildiğince fazla su tutar.
Çalışmalar, bu su tutulmasının ölçekte 2,2 pound (1 kg) farka neden olabileceğini düşündürmektedir.
Bu yüzden müşterilerim, dün geceki tuzlu yemeğin ertesi sabah daha fazla kilo almalarına neden olacağından endişe ediyor, tamamen yanlış değildi.
Bununla birlikte, kaloriler eşit olduğunda, daha tuzlu diyetler, düşük tuzlu diyetlerden daha fazla vücut yağı kazanmanıza neden olmuyor gibi görünüyor. Bu nedenle, tartıdaki herhangi bir ekstra ağırlık sadece su ağırlığı olabilir.

Tuz doğrudan vücut yağınızı artırmaz
Bazı araştırmalar, tuzun, yediğiniz kalori miktarından bağımsız olarak, vücut yağı almanıza da neden olabileceğini düşündürmektedir.
Farelerde yapılan araştırmalar ayrıca, yüksek tuzlu bir diyetin vücudu, açlığı önlemekten ve kendinizi tok ve tatmin hissetmenize yardımcı olmaktan sorumlu bir hormon olan leptine karşı dirençli hale getirebileceğini düşündürmektedir.
Varsayım, leptine dirençli farelerin daha fazla yiyeceği ve dolayısıyla kilo alacağıdır. Bazı araştırmacılar, bu teori henüz test edilmemiş olsa da, yüksek tuzlu diyetlerin insanları aynı şekilde etkileyebileceğini öne sürüyor.
Daha da önemlisi, tuzun kalori alımınızdan bağımsız olarak kilo alımına neden olabileceğini öne süren araştırmalar, insanların ne yediğini tahmin etmek için yanlışlıkları ile ünlü, kendi bildirdiği diyet kayıtlarını kullandı.
Araştırmacılar, tüm öğünleri onlara vererek katılımcıların yedikleri kalori miktarını kontrol ettiğinde, farklı sonuçlar gözlemlediler.
Daha az tuzlu diyet yapanlar, daha fazla miktarda tuz tüketenlere göre daha fazla su kaybetti. Bununla birlikte, düşük veya yüksek tuzlu diyette olanlar arasında vücut yağ değişimlerinde bir fark yoktu.
Yine, tuz suyu tutmanıza neden olabilir, ancak vücut yağını almanız pek olası değildir. Vücut yağını kaybetmek istiyorsanız, diyetinizde yapabileceğiniz ve kalori alımınızı doğal olarak azaltacak sürdürülebilir değişikliklere odaklanmayı deneyin.

Sonuç Olarak
Tuz, su tutmanıza neden olarak vücut ağırlığınızı geçici olarak artırabilir. Tuzdan zengin diyetler de dolaylı olarak kilo almanıza neden olabilir çünkü genellikle çok miktarda ultra işlenmiş gıda içerirler.
Yüksek oranda işlenmiş gıdalar daha az doygunluk sağlar, bu da sonuçta daha fazla kalori almanıza ve kilo almanıza neden olabilir.
Bununla birlikte, kaloriler eşit olduğunda, yüksek tuzlu bir diyet, daha düşük tuzlu bir diyetten daha fazla vücut yağı kazanmanıza veya kaybetmenize neden olmaz.
Vücut yağını kaybetmek istiyorsanız, öğünlerinizin tuz içeriğinden yediğiniz kalori miktarını azaltmak için yapabileceğiniz sürdürülebilir değişikliklere odaklanın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tuz Diyet Beslenme Açlık İştah

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tuz Açlığı Neden Arttırıyor?
Tuz Açlığı Neden Arttırıyor?

Ne kadar çok tuz yerseniz, o kadar susarsınız. Doğru mu? Hayır, yanlış. Alman Havacılık Merkezi, Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi ve Vanderbilt Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekibin, Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ve Çin’in, Mars görevinin psikolojik ve tıbbi risklerini incelemek üzere tas

Ne kadar çok tuz yerseniz, o kadar susarsınız. Doğru mu? Hayır, yanlış. Alman Havacılık Merkezi, Max Delbrück Moleküler ...

Yemek Pişirme ve Kanserojenler Hakkında Her Şey
Yemek Pişirme ve Kanserojenler Hakkında Her Şey

Daha yüksek pişirme sıcaklıkları, amino asitler, kreatinler ve şekerler arasında kimyasal reaksiyonlar oluşturabilir - DNA'mıza zarar verebilecek tehlikeli bileşikler üretebilecek reaksiyonlar.

Daha yüksek pişirme sıcaklıkları, amino asitler, kreatinler ve şekerler arasında kimyasal reaksiyonlar oluşturabilir - D...

Citronella/Limon Otu Yağının Sağlığa Faydaları
Citronella/Limon Otu Yağının Sağlığa Faydaları

Citronella yağının faydaları son birkaç yılda popüler bir araştırma konusu olmuştur. Bu sebepten dolayı, bazı enfeksiyonlara ve cilt problemlerine karşı bazı ilginç etkileri olduğu belirlenmiştir. Hatta kilo kaybı, gastrointestinal problemler ve çürükler ile ilgili yardımcı olabileceğini dahi öne sü

Citronella yağının faydaları son birkaç yılda popüler bir araştırma konusu olmuştur. Bu sebepten dolayı, bazı enfeksiyon...