Dereotunun Faydaları Neler?

18 Şubat 2021

Turşu, salata ve balık yemekleri için keskin bir ilavenin yanı sıra yaz aylarında ve erken sonbaharda pazarlarda dereotu bulunur; kurutulmuş dereotu yıl boyunca kullanılabilir. Dereotu aslında, güney Rusya, Batı Afrika ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Tohumlar yapraklardan daha güçlü ve lezzetlidir ve en yaygın olarak İskandinavya ve Almanya mutfaklarından oluşur. Dereotunun benzersiz sağlık faydaları iki tür şifa bileşeni içerir: karvon, limonen ve anetofuran dahil monoterpenler; Ve kaempferol ve vicenin de dahil olmak üzere flavonoidler.

Serbest Radikallere ve Kanserojenlere Karşı Koruma
Dereotunun monoterpen bileşenleri, aksi takdirde vücuda zarar verebilecek olan oksidize moleküllere anti-oksidan molekül glutatiyonun bağlanmasına yardımcı olan glutatyon-S-transferaz enzimini aktive ettiği gösterilmiştir. Dereotu uçucu yağlarının aktivitesi, sigara dumanı, kömür ızgarası dumanı ve çöp yakma fırınından çıkan dumanın bir parçası olan benzopirenler gibi belirli kanserojenler türlerini nötralize etmeye yardımcı olabilecek “kimyasal koruyucu” bir gıda (maydanoz gibi) olarak nitelendirir.

Anti-Bakteriyel Baharat
Dereotunun toplam uçucu yağ kısmı, bakteri çoğalmasını önleme kabiliyeti açısından incelenmiştir. Bu açıdan, dereotu “bakteriyostatik” veya bakteri düzenleyici etkilere sahip olduğu gösterilen sarımsak ile sahneyi paylaşmaktadır.

Kemik Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur
Kimyasal koruyucu ve bakteriyostatik özelliklerine ek olarak, gıda sıralamamız, dereotu çok iyi bir kalsiyum kaynağı olarak nitelendirdi. Kalsiyum, menopozdan sonra ve romatoid artrit gibi bazı durumlarda oluşan kemik kaybını azaltmak için önemlidir. Besin sıralama sistemimiz diyet lifi için iyi bir kaynak ve manganez, demir ve magnezyum mineralleri için iyi bir kaynak olarak dereotu yetiştirdi.
Dereotu, hem yaprakları hem de tohumları baharat olarak kullanılan benzersiz bir bitkidir. Dereotunun yeşil yaprakları kıvırcıktır ve yumuşak, tatlı bir tada sahiptir. Dereotunun adı, “sessiz” anlamına gelen eski Norse dili dilla’dan geliyor. Bu isim, dereotunun geleneksel kullanımlarını hem karın ağrısı hem de bir uykusuzluk giderici olarak yansıtmaktadır.

Kolesterol
İran’ın Biyokimya ve Biyofizik Enstitüsünde 14 gün süreyle dereotu otu yaprağı özütü, triaçigliserid seviyelerini yüzde 50’ye ve toplam kolesterolü yüzde 20 azaltarak farelere verildi. 2008 yılında İran’da yapılan ayrı bir araştırma, günde iki kez vücut ağırlığının kilogramı başına 45, 90 ve 180 miligram dozlarında dereotu özütünün sıçanlara ağızdan verilmesinin toplam kolesterol, trigliserid ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrolü önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Diyabet
Dereotu diyabetlilerin insülin seviyelerini düzenlemesine yardımcı olabilir, ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar sadece laboratuar hayvanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ancak Hintli araştırmacılar, dereotu yaprağı ekstraktını 15 gün boyunca alan sıçanların hem serum glikozu hem de insülin konsantrasyonunda bir azalma olduğunu keşfettiler; bu, bitkinin kortikosteroidle indüklenen şeker hastalığını düzenleme potansiyelini gösteriyor.

Sindirim
Dereotu otu, kramp ve mide ağrısını hafifleten antispazmodik özelliklerinden dolayı birçok kültürde sindirim yardımı olarak kullanılmıştır. 2002’de “BMC Pharmacology” de yayınlanan bir çalışmada, dereotu yabani otun asit salınımını ve mide lezyonlarının gelişimini önemli derecede inhibe ettiği ve laboratuar farelerinde bir anti-ülser aktivitesi sağladığı gösterildi.

Adet döngüsü
Dere otu yabani ot için başka bir geleneksel kullanım, kadınlarda menstruasyon döngüsünü düzenlemek olmuştur. 2006’da yapılan bir İran araştırması, yüksek dozda dereotu özü tüketen sıçanların ölçülebilir derecede uzun östrüs döngüleri ve artmış kan progesteron konsantrasyonlarına sahip olduklarını ve bilim insanlarının dereotunun kadınlarda düzensiz döngülerin stabilize edilmesine yardımcı olabileceğini veya bir anti-reflektif madde olarak kullanılabileceğini belirttiğini ortaya koydu.

Serbest Radikallere Karşı Koruma
Dereotu, monoterpen etkileri içerir; bu da nihayetinde antioksidan moleküllerin vücuda zarar verebilecek okside moleküllere yapışmasına yardımcı olur. Bu etkiler, 2006 yılında “Journal of Food Science” da yayınlanan çokuluslu bir araştırmanın yanı sıra, iki yıl önceki Tehran Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, dereotunun antioksidan aktivitesinin askorbik asit, alfa-tokoferol ile karşılaştırılabilir olduğunu ortaya koyduğu teyit edildi.
Dereotu bilimsel olarak Anethum graveolens olarak bilinir ve diğer üyeleri maydanoz, kimyon içeren Umbelliferae ailesinin bir parçasıdır.

Menstrüel Krampları Azaltmaya Yardım edebilir
Tayland’daki Khon Kaen Üniversitesi Biyoistatistik ve Demografi Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir araştırmada dereotu etkilerinin başta ağrılı dönemler veya menstrüel kramp olarak da bilinen birincil dismenore olan öğrenciler arasında, gençlik yıllarının sonlarında veya 20’li yaşların başında olduğu görülüyor. Dereotu, papatya, tarçın, gül, rezene, çemen, zencefil, guava, rubarb, uzara, kediotu ve zataria gibi beş bitki dışı takviyeden (balık yağı, melatonin, vitamin B1 ve E, Ve çinko sülfat) çeşitli formülasyonlarda ve dozlarda. Etkiler güçlü olmadığı halde, dereotu da dahil olmak üzere kramplarla ilişkili rahatsızlık ve ağrıların bir kısmını azalttığından birkaç takviye için etkili olduğuna dair bazı kanıtlar açıktı.

Depresyonu Azaltmaya Yardımcı Olur
Depresyon pek çok kişi, yetişkin ve gençler arasında büyük bir sorundur. Dereotu otu, aslında depresyon için doğal bir çare olarak çalışabilir. American Journal of Therapeutics’de yayınlanan bir araştırma, Fas’ın güneyinden gelen dere sularının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmayı amaçlıyordu. Dereotu bitkisinin ekstraktları deneklere uygulandı ve ilaç referanslarına (sertralin ve tramadol) kıyasla anlamlı bir antidepresan ve analjezik etki gösterdi. Buna ek olarak, dereotuolumsuz etkilere neden olmaz. Dereotu bitkisinin sulu ekstraktının fitol besin maddesi ile incelenmesi içerdiği polifenoller, flavonoidler ve tanenlerden yararlandığını gösterdi.

Kolesterolü düşürür
Dereotu otu, şaşırtıcı kolesterol düşürücü faydalar sağlar. Dikkatli araştırmalar sonucunda yüksek kolesterollü hamsterlarda dereotu özü ve dereotu tabletlerinin lipit profili, karaciğer enzimleri, gen ifadesi ve enzimatik aktivite üzerine etkisi belirlendi. Denekler rastgele altı gruba ayrıldı ve çeşitli formlarında günlük dozda dereotu verildi. Bir ay sonra, dereotu almayan grupla karşılaştırıldığında, tüm dereotu tableti veya dereotu özü muamele edilen gruplarda lipid profili, kan şekeri ve karaciğer enzimleri önemli ölçüde azaldı.

Doğal Böcek Kovucusu Olarak Davranabilir
Dere otu, Gıda Koruma Dergisinde yayınlanan araştırmada gösterildiği gibi, böcekleri püskürtme kabiliyetini göstermiştir. Yirmi bitki kökenli yağlar böcek öldürücü etkileri açısından değerlendirildi. Cevaplar, farklı türler, bitki yağları ve maruz kalma süresi ile değişiyordu. Fumiganttaki yüzde 50 ölümcül doz değerlerine dayanarak, dereotu yağı en yüksek mortaliteyi uyandırdı, bunu yarrow ve okaliptus yağı izledi. Melaleuca ve limon kokulu çay ağacı yağları böcekleri itmek için de kullanışlıdır. Neroli birgard yağı ve turunçgiller sırasıyla çörek veya yosun otu oluşturdu. Bu sonuçlar, diğerlerinin yanı sıra dereotu yağının, depolanmış tahılların böcekler ve akarlardan korunmasına yardımcı olan maddeler olarak gelişme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor – hastalık oluşturan kimyasallardan çok daha iyi ve daha güvenli bir seçim.

Epilepsi tedavisine destek olabilir.
Nöb gibi semptomların azaltılmasına yardımcı olmak için reçete edilen birçok ilaç bulunurken, bu ilaçların çoğu olumsuz yan etkilere neden olmaktadır. Üçüncü dünya ülkeleri yüzyıllardır epilepsi için bitkiler kullanıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacılar bu bozukluğun pek çok alanını araştırıyorlar – ancak, Malezya Tıbbi Bilimler Dergisinde yayınlanan bu araştırmada, dereotu yapraklarının sulu özleri, konvülsiyonların ve epilepsinin tedavisi üzerindeki etkileri açısından incelendi. Değerlendirme, bitkinin, epilepsi için potansiyel olarak doğal bir alternatif tedavi olarak çalışan, derin antikonvulsan etkinlikler için geleneksel bir tıbbi itibara sahip olduğunu belirtti.

Faydalı Yağ Asitleri ile Enerji Kaynağı ve Sindirim Desteği Sağlar.
Yağ asitleri başlıca enerji kaynaklarıdır. Çoğu diyet, triasilgliserol (gliserollü esterler) şeklinde çok miktarda yağ asidi içerir. Diyet karbonhidratlarımızdan bazıları yağ dokusuna dönüştürülür ve yağ dokusunda triasilgliserol olarak depolanır. Daha sonra, bu yağdan gelen yağlı asitler çeşitli aerobik dokular için enerji sağlamak için serbest bırakılır.
Triaçilgliserol (TAG) yapısı ve tohum yağlarının yağ asitlerinin dağılımı, yağların nihai fiziksel özelliklerini belirler ve sindirim, emilim ve metabolizmayı ve TAG’lerin fiziksel ve teknolojik özelliklerini etkileyebilir. Texas Southern University ve Agilent Technologies tarafından yürütülen bir araştırmada, hepsi Apiaceae familyasından dereotu, karajen, kimyon, kişniş, anason, havuç, kereviz, rezene ve Khella meyvelerinden sabit yağlar oda sıcaklığında ekstre edildi. Petroselinik asit, tüm numunelerde ana yağ asidi olarak yüzde 57’den yüzde 82’ye değişti. Bu dereotu düzenli olarak diyetinize dahil ettiğinizde bazı önemli yağ asitleri elde etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.


Zenginlik belirtisi olarak kabul edilen ve birçok şifa özelliği nedeniyle saygı gören eski Yunan ve Roma kültürlerinde popülerdi. Dereotu, tıbbın babası Hippocrates tarafından ağzını temizlemek için kullanılan bir reçete ile kullanıldı. Eski askerler iyileştirmeyi teşvik etmek için yanık dereotu tohumlarını yaralarına uygulayacaklardı.
Dereotunun iyileştirici özellikleri tarih boyunca ödüllendirildi. Conqueror Charlemagne, ziyafet masalarında bile hazır bulunduruyordu, bu yüzden çok fazla şımartılmış olan konukları carmenative özelliklerinden fayda görebilirdi. Bugün, dereotu, İskandinavya, Orta Avrupa, Kuzey Afrika ve Rusya Federasyonu mutfaklarında dikkat çekici bir bitkidir.

Dereotu Nasıl Seçilir ve Saklanır?
Mümkün olduğunca otun kurutulmuş şekli üzerine taze dereotu kullanın, çünkü narin kokulu lezzetinde üstün olur. Taze dereotunun yaprakları tüy ve yeşil renkli olmalıdır. Biraz solgun hale getirilmiş olan dereotu yaprakları hala kabul edilebilir, çünkü topladıktan sonra genellikle çok hızlı bir şekilde solarlar.
Kurutulmuş otlar ve baharatlar süpermarketlerde yaygın olarak bulunabiliyor olsa da, bölgenizdeki yerel baharat ve etnik mağazaları keşfedebilirsiniz. Çoğu kez, bu mağazalar, düzenli piyasalarda sunulanlara kıyasla üstün kalite ve tazeliği olan kuru otlar ve baharatların geniş bir seçim yelpazesine sahiptir. Tıpkı diğer kurutulmuş otlar gibi, organik olarak yetiştirilen dereotu tohumlarını seçmeye çalışın.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Dereotu Dereotunun Faydaları Sindirim Sistemi Diyabet Kemik Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri
Soya Fasulyesinin Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir bileşenidir ve binlerce yıldır tüketilmektedir. Bugün, çoğunlukla Asya ve Güney ve Kuzey Amerika'da yetiştirilmektedir.

Soya fasulyesi veya soya fasulyesi (Glycine max), doğu Asya'ya özgü bir baklagil türüdür. Asya diyetlerinin önemli bir b...

Nar Kabuklarının Şaşırtıcı 9 Faydası
Nar Kabuklarının Şaşırtıcı 9 Faydası

Nar ve suyu, diğer faydalarının yanı sıra kan basıncını, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kırmızı kabuklar meyvenin yaklaşık %50'sini oluşturur ve meyve suyundan daha fazla antioksidan içerir.

Nar ve suyu, diğer faydalarının yanı sıra kan basıncını, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı ...

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?
Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

İlk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanılmış ve cennet gücünün bir sembolü olmuştur. Olea europaea denilen zeytin ağacının yaprağı besin öğesi olarak kullanılmıştır. Antioksidan, antihipertansif, antiaterojenik, antienflamatuar, hipokolesterolemik ve hipoglisemik özelliklere sahiptir ve zeytiny

İlk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanılmış ve cennet gücünün bir sembolü olmuştur. Olea europaea denilen zeytin a...