Uykunun Kilo Vermenize Yardımcı Olabileceği 6 Yol

11 Ekim 2022

Kilo vermeye çalışıyorsanız, aldığınız uyku miktarı diyetiniz ve egzersiziniz kadar önemli olabilir. Ne yazık ki, birçok insan yeterince uyumuyor.
Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, ABD'li yetişkinlerin yaklaşık %35'i çoğu gece 7 saatten az uyuyor. Geceleri 7 saatten az uyumak kısa uyku olarak kabul edilir.
İlginç bir şekilde, artan kanıtlar, kilo vermekte zorluk çeken birçok insan için uykunun eksik faktör olabileceğini gösteriyor.
Yeterince uyumanın kilo vermenize yardımcı olabileceğinin 6 nedeni var.

1. Kısa uykuyla ilişkili kilo alımını önlemenize yardımcı olabilir
Genellikle 6-7 saatten az olarak tanımlanan kısa uyku, tekrar tekrar daha yüksek vücut kitle indeksi (BMI) ve kilo alımı ile ilişkilendirilmiştir.
300.000 kişinin dahil olduğu 20 çalışmanın bir analizi, gecede 7 saatten az uyuyan yetişkinler arasında obezite riskinin %41 arttığını buldu. Buna karşılık, uyku, daha uzun (gecede 7-9 saat) uyuyan yetişkinlerde obezite gelişiminde bir faktör değildi.
Başka bir çalışma, kısa uyku süresinin, göbek yağının birikiminin bir göstergesi olan daha büyük bel çevresi ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu bulmuştur.
Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar bulmuştur. Çalışmalar, çocuklarda ve ergenlerde de benzer ilişkiler bulmuştur.
33 gözlemsel ve müdahale çalışmasının yakın tarihli bir incelemesinde, kısa uyku süresi artan obezite riski ile ilişkilendirilmiştir. İlginç bir şekilde, her ek uyku saati için BMI skorları azaldı.
Birçok gözlemsel çalışmanın bir başka incelemesi, kısa uyku süresinin, bu farklı yaş gruplarında önemli ölçüde daha yüksek obezite riski ile ilişkili olduğunu buldu:
• Bebeklik: %40 artmış risk
• Erken çocukluk: %57 artmış risk
• Orta çocukluk: %123 risk artışı
• Ergenlik: %30 artmış risk
Büyük bir gözden geçirme, kısa uyku süresinin çocuklarda obezite olasılığını %30-45 oranında artırdığını bulmuştur.
Uyku eksikliği obezitenin gelişiminde sadece bir faktör olsa da, araştırmalar bunun açlık seviyelerini olumsuz etkilediğini ve kişinin yüksek yağlı ve yüksek şekerli gıdalardan daha fazla kalori tüketmesini etkilediğini gösteriyor.
Bunu açlık hormonu seviyelerini etkileyerek, sizi aç hissettiren ghrelini artırarak ve tokluk hissi veren leptini azaltarak yapabilir.
Ghrelin midede salgılanan ve beyinde açlığın sinyalini veren bir hormondur. Seviyeler, yemek yemeden önce, yani mide boşken yüksek ve yemek yedikten sonra düşüktür. Leptin, yağ hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Açlığı bastırır ve beyinde tokluk sinyali verir.
Kötü uyku aynı zamanda sempatik sinir sistemini de olumsuz etkileyerek stresle ilişkili bir hormon olan kortizol düzeylerinin artmasına neden olabilir.
Ayrıca insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) seviyeleri gibi çeşitli hormonları da baskılayabilir. IGF-1, daha fazla yağ depolaması ile bağlantılıdır.
Ek olarak, uyku apnesi gibi birçok uyku bozukluğu kilo alımı ile daha da kötüleşebilir. Ne yazık ki, bu, zayıf uykuya yol açan kilo alımına ve kilo alımına yol açan zayıf uyku döngüsüne yol açabilir.

2. İştahınızı hafifletmeye yardımcı olabilir
Yeterince uyumak, uykudan mahrum kaldığınızda ortaya çıkabilecek kalori alımı ve iştah artışının önlenmesine yardımcı olabilir. Birçok çalışma, uykusuz olan kişilerin iştahlarının arttığını ve günlük kalori alımının daha yüksek olduğunu bildirmiştir.
Aslında, çalışmaların bir incelemesi, uyku yoksunluğu yaşayanların günde 385 kalori daha tükettiğini ve normalden daha fazla kalorinin yağdan geldiğini buldu.
Başka bir çalışma, uyku yoksunluğunun açlık, yiyecek istekleri, porsiyon boyutları ve çikolata ve yağ alımlarında önemli artışlara yol açtığını gösterdi.
Gıda alımındaki artış, muhtemelen kısmen uykunun açlık hormonları olan ghrelin ve leptin üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır.
Yeterli uyku almadığınızda, vücut daha fazla ghrelin ve daha az leptin yapar, sizi aç bırakır ve iştahınızı artırır.

3. Daha iyi yemek seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir
Tam bir gece uykusu almak, daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Uyku eksikliği beyninizin çalışma şeklini değiştirir ve karar vermeyi etkileyebilir. Bu, sağlıklı yiyecek seçimleri yapmayı ve cazip yiyeceklere direnmeyi zorlaştırabilir.
Ayrıca, uykudan mahrum olduğunuzda, beynin ödül merkezlerinin yiyecekler tarafından daha fazla uyarıldığı görülüyor
Örneğin, bir çalışma, uykusuz katılımcıların yüksek kalorili gıdaların görüntülerini izledikten sonra ödülle ilgili beyin tepkilerinin daha yüksek olduğunu buldu. İlginç bir şekilde, yeterli uyku uyuyanlara göre yemek için daha fazla ödeme yapma olasılıkları daha yüksekti.
Bu nedenle, uykusuzlukla geçen bir geceden sonra, sadece o kase dondurma daha ödüllendirici olmakla kalmaz, aynı zamanda muhtemelen kendi kendini kontrol etmekte zorlanırsın.
Başka bir çalışma, uyku yoksunluğunun yüksek kalorili gıdalara koku duyarlılığının artmasına ve daha fazla tüketime yol açtığını gösterdi.
Ayrıca, uyku eksikliği, enerji eksikliği hissini telafi etmek için kalori, şeker ve yağ oranı yüksek gıdaların daha fazla alınması gibi daha kötü gıda seçimlerine yol açabilir.

4. Erken uyumak, gece geç saatlerde atıştırmayı önleyebilir
Daha erken uyumak, genellikle yatma saatinizi geçmemekle birlikte gelen gece atıştırmalarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Yatma saatinizi daha geçe itmek, daha uzun süre ayakta kalacağınız anlamına gelir; bu da, özellikle akşam yemeğinin üzerinden saatler geçmişse, yemek için daha büyük bir zaman penceresi yaratır.
Örneğin, akşam yemeğini 18:00'de yediyseniz. ve her gece saat 01:00'e kadar ayakta kalırsanız, akşam yemeği ile yatma zamanı arasındaki bir noktada muhtemelen acıkmış olacaksınız.
Halihazırda uyku yoksunluğu yaşıyorsanız, daha az besleyici seçenekleri tercih etme olasılığınız daha yüksek olabilir. Çünkü uyku yoksunluğu iştahınızı artırabilir ve yüksek kalorili, yüksek yağlı yiyecekler için can atabilir.
İlginç bir şekilde, gece geç saatlerde yemek yemek, daha fazla kilo alımı, daha yüksek bir BMI ve daha düşük yağ oksidasyonu ile ilişkilidir ve bu da kilo kaybını daha da zorlaştırır.
Ayrıca yatma saatine çok yakın yemek yemek, özellikle büyük öğünler uyku kalitenizi düşürebilir ve uykusuzluğunuzu daha da kötüleştirebilir. Özellikle asit reflüsü, hazımsızlık veya uyku bozukluğu olanlar yatmadan önce yiyecek alımını sınırlamak isteyebilirler.
İdeal olarak, yemek alımınızı yatmadan 2-3 saat önce sınırlamaya çalışın. Bununla birlikte, açsanız, Yunan yoğurdu veya süzme peynir gibi protein açısından zengin küçük bir atıştırmalık yemeyi düşünün.

5. Metabolizmanız için potansiyel faydalar
Yeterince uyumak, yeterince uyumadığınızda meydana gelebilecek metabolizma düşüşlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
Dinlenme metabolizma hızınız (RMR), vücudunuzun dinlenirken yaktığı kalori sayısıdır. Aşağıdakiler gibi birçok faktörden etkilenir:
• Yaş
• Ağırlık
• Yükseklik
• Seks
• Kas kütlesi
İlginç bir şekilde, uyku süresi de RMR'nizi etkileyebilir.
47 katılımcıyı içeren bir çalışma, uyku kısıtlamasının RMR'yi nasıl etkilediğine baktı. Deney grubu normal olarak 2 gece (başlangıç) uyudu, ardından gece başına 4 saat olmak üzere 5 gün uyku kısıtlaması uygulandı. Son olarak, 12 saat yatakta geçirdikleri bir gece “ödeme” uykusu aldılar.
5 günlük uyku kısıtlaması sırasında, katılımcıların RMR'si taban çizgisine kıyasla önemli ölçüde azaldı. Ancak, “yakalama” uykusundan sonra RMR'leri normale döndü. Kontrol grubunun RMR'lerinde önemli bir değişiklik olmadı.
Bu çalışma, uyku yoksunluğunun RMR'yi azaltabileceğini, ancak en az bir gece uygun uyku alarak RMR'nizi geri getirebileceğinizi öne sürüyor. Aksine, diğer çalışmalar uyku kaybı ile metabolizmada herhangi bir değişiklik bulamadı ve daha uzun süre uyanık olduğunuz için enerji harcamasının kısa uykuda artabileceğini öne sürüyor. Bu nedenle, uyku kaybının metabolizmayı etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Uyku eksikliği, yağ hücrelerinin enerjiye parçalanması olan yağ oksidasyonunu da baskılayabilir.
Bir çalışma, uyku yoksunluğunun farklı yaş, cinsiyet ve vücut bileşimindeki insanlarda önemli ölçüde daha düşük bazal yağ oksidasyonuyla sonuçlandığını buldu. Ancak, RMR etkilenmedi. Ayrıca, kalitesiz uykunun kas sentezini azaltabileceği ve bu da RMR'yi düşürebileceği görülüyor.
Küçük bir çalışma, bir gecelik kötü uykudan sonra kas sentezinin önemli ölçüde %18 ve plazma testosteronunun %24 oranında azaldığını gösterdi. Ek olarak, kortizol %21 oranında önemli ölçüde arttı. Toplu olarak, bu koşullar kasın parçalanmasına katkıda bulunur.
Ancak, bu çalışma küçüktü ve sadece 1 gün sürdü, bu da büyük sınırlamalar. Ayrıca, diğer çalışmalar, uyku yoksunluğunun kas onarımını ve büyümesini etkilemediğini öne sürüyor. Bu nedenle, daha uzun ve daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

6. Uyku, Fiziksel Aktiviteyi Artırabilir
Uyku ve fiziksel aktivite arasında iki yönlü yakın bir ilişki vardır. Uyku eksikliği fiziksel aktiviteyi azaltır ve fiziksel aktivite eksikliği uykunun kötüleşmesine neden olabilir.
Çok sayıda çalışma, düzenli egzersizin uykuya dalma süresini azaltabileceğini ve tüm yaş gruplarında genel uyku kalitesini artırabileceğini göstermiştir.
Ayrıca, uyku eksikliği gündüz yorgunluğuna neden olabilir, bu da sizi egzersiz yapmak için daha az motive eder ve daha hareketsiz olmanıza neden olur.
Buna karşılık, uykusuz olduğunuz bir günde, uygun bir gece uykusundan sonra harcayacağınızdan daha az kalori harcayabilirsiniz. Bu, kilo kaybı için kalori açığı elde etmeyi daha zor hale getirebilir.
Dahası, uyku eksikliği, aşağıdakileri azaltarak atletik performansınızı olumsuz etkileyebilir:
• Tepki süresi
• İyi motor yetenekleri
• Kas gücü
• Dayanıklılık
• Problem çözme yetenekleri
Ayrıca yaralanma riskinizi artırabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir. Sonuç olarak, yeterli uyku almak aktif kalmanın anahtarıdır.

Sonuç Olarak
Kilo vermeye çalışıyorsanız, yeterince uyumamak çabalarınızı sabote edebilir. Uyku eksikliği, daha kötü yiyecek seçimleri, artan açlık ve kalori alımı, azalan fiziksel aktivite ve nihayetinde kilo alımı ile bağlantılıdır.
Kilo verme çabalarınız sonuç vermiyorsa, uyku alışkanlıklarınızı incelemenin zamanı gelmiş olabilir. Bireysel ihtiyaçlar değişse de, çoğu yetişkin gecelik yaklaşık 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyar.
Biraz dinlenmek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için tüm farkı yaratabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Uyku Kilo Kontrolü Kilo Kaybı Sağlıklı uyku İştah Metabolizma

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar
Meyve Kabuklarındaki Bilinmeyen Şifalar

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe atmaya yeltendiğinizde, anımsadığınız bu sözün, sizi de duraksattığı muhakkak olmuştur. İçeriğinin yanında kabuğunun da değerlendirilmesi önerilen meyvelerden bazılarına bir göz ata

Yıllardır “Meyvelerin şifası kabuklarında, kabuklu tüketin” sözü herkesin diline pelesenk olmuş bir sözdür. Soyup çöpe a...

Tuz: Sağlıklı Mı Sağlıksız Mı?
Tuz: Sağlıklı Mı Sağlıksız Mı?

Sağlık kuruluşları uzun süredir tuzun tehlikeleri konusunda teyakkuz halinde. Fazla tuz alımının yüksek tansiyon ve kalp hastalığına neden olduğu iddiaları var.

Sağlık kuruluşları uzun süredir tuzun tehlikeleri konusunda teyakkuz halinde. Fazla tuz alımının yüksek tansiyon ve kalp...

Kas Yorgunluğunu Azaltmak İçin Narenciye
Kas Yorgunluğunu Azaltmak İçin Narenciye

Yoğurdu keskin yapan laktik asit, yoğun egzersiz yaptığımızda kaslarımızda biriken laktik asitle aynıdır. Bakteriler kendileri için enerji üretmek için sütün içindeki şekeri fermente etmek yerine, kaslarımız kasılmak için enerji üretmek için diyetimizde şekeri fermente eder.

Yoğurdu keskin yapan laktik asit, yoğun egzersiz yaptığımızda kaslarımızda biriken laktik asitle aynıdır. Bakteriler ken...