Serotonin Doğal Olarak Nasıl Arttırılır?

23 Haziran 2022

Yakın zamanda Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience'da depresyon için bir tedavi olarak meyve öneren garip bir mektup yayınlandı. Hastalığın ne kadar kötü olabileceğini detaylandırmaya başlıyor; beyindeki "mutluluk hormonu" serotonin gibi anormal derecede düşük nörotransmitter seviyeleri sorumlu olabilir; ve şimdi Prozac gibi serotonin seviyelerini artırarak işe yarayan SSRI ilaçlarımız var. Bununla birlikte, bu ilaçlar önemli yan etkiler taşıyabilir, bu nedenle araştırmacılar yeni bir strateji önerdiler: "Muz, ananas, muz, kivi, erik ve domates gibi "vücudumuza bu maddeleri sağlamak için yüksek içerikli serotonin kaynakları" kullanmaya ne dersiniz?"
Bitkilerde ne zamandan beri hayvansal nörotransmiterler var? Sonsuza dek. Bitkiler, kan dolaşımımızdaki seviyeleri gerçekten değiştirecek kadar yüksek konsantrasyonlarda dopamin, serotonin ve melatonin seviyeleri içerebilir. Yine de kanımızda serotonine ihtiyacımız yok; beynimizde buna ihtiyacımız var. Serotonin kan-beyin bariyerini geçemez, ancak serotoninin öncüsü geçebilir. Bu öncü, diyetimizden aldığımız triptofan adı verilen bir amino asittir.
70'lerde yapılan deneyler, insanlara özel olarak hazırlanmış triptofan eksikliği olan diyetler verildiğinde ruh hallerinin düştüğünü gösterdi. Sinirli, sinirli, kızgın ve depresif hale geldiler. Aynı şekilde, insanlara ruh hallerini iyileştirmek için triptofan hapları verebilirsiniz ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, popüler bir besin takviyesi haline geldi… ta ki insanlar eozinofili-miyalji sendromu (EMS) denen bir şeyden ölmeye başlayana kadar.
EMS, triptofan takviyelerinin yutulmasının neden olabileceği, tedavisi olmayan, zayıflatıcı ve bazen ölümcül grip benzeri nörolojik bir durumdur. Bilinmeyen bir kirlilikten kaynaklanmış olabilir, ancak üzgün olmaktan daha güvenlidir. Takviyeler yerine, kişinin ruh halini iyileştirmek için kullanabileceği diyet stratejileri vardır.
İnsanlar triptofan düşündüğünde, Şükran Günü hindisini düşünürler, ancak MIT'deki araştırmacılar, yaklaşık on yıl önce bu efsaneleri ortadan kaldırdı. Triptofan, proteinlerde bulunan birçok amino asitten biridir ve kan-beyin bariyerini geçerek beyne taşınmak için birbirleriyle rekabet ederler. Triptofan, çoğu hayvansal proteinde nispeten küçük miktarlarda bulunduğundan, kasları ortadan kaldırır. Bununla birlikte, bitkisel gıdalar yediğimizde, karbonhidratlar, kaslarımızın triptofan olmayan amino asitlerin çoğunu yakıt olarak almasına neden olan bir insülin salınımını tetikler ve potansiyel olarak beyin erişimi için triptofanı ilk sırada bırakır.
Hayvansal gıdalar durumu daha da kötüleştirebilir. Deneyde, hindi/yumurta/peynir kahvaltısı verilenlerin triptofan seviyelerinde bir düşüş yaşarken, waffle/portakal suyu kahvaltısı verilenlerin seviyeleri yükseldi. Bu aslında kişinin PMS'de gördüğü karbonhidrat isteklerini açıklayabilir - beyniniz daha iyi hissetmeniz için sizi triptofan seviyelerini yükseltmeye çalışıyor olabilir. Alıntı yaptığım bir çalışma şu sonuca varmıştır: "Premenstrüel dönemde karbonhidrattan zengin, proteinden fakir bir akşam test yemeğinin tüketilmesi, premenstrüel sendromlu hastalarda depresyon, gerginlik, öfke, kafa karışıklığı, üzüntü, yorgunluk, uyanıklık ve sakinlik puanlarını iyileştirdi."
İdeal olarak, yine de sadece karbonhidrattan daha fazlası olurdu. Beyin triptofan ve serotonin konsantrasyonlarının ana belirleyicisi, bu amino asidin beyne alım için rekabet eden diğer amino asitlerle oranı gibi göründüğünden, diyetin ruh halini yükselten faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, ideal olarak yüksek triptofan içeren bir atıştırmalık seçilmelidir. Toplam protein oranına, yani susam, ayçiçeği ve balkabağı gibi temel olarak tohumlar anlamına gelir.
Hayvansal ürün tüketimi ile ilişkili beyin triptofan seviyelerindeki düşüşe ek olarak, hayvansal gıdalarda bulunan araşidonik asit de inflamatuar bir mekanizma yoluyla olumsuz ruh hali durumlarına katkıda bulunabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Serotonin Mutluluk Hormonu Dopamin Melatonin Kabak Çekirdeği Triptofan Susam Ay Çekirdeği

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Dimetikon Nedir, Ne İşe Yarar?
Dimetikon Nedir, Ne İşe Yarar?

Saç, cilt bakım ve makyaj ürünleri alırken içeriğine dikkat ediyorsan eminiz dimetikon içeriğini duymuşsundur. Cilde ve saçlara fayda sağlayan bu içeriğe yakından bakıyoruz. Dimetikon nedir ve nasıl kullanılır?

Saç, cilt bakım ve makyaj ürünleri alırken içeriğine dikkat ediyorsan eminiz dimetikon içeriğini duymuşsundur. Cilde ve ...

En Anti-inflamatuar Mantar
En Anti-inflamatuar Mantar

Aterosklerotik plaklar daha uygun bir şekilde sivilce olarak tanımlanabilir. New England Journal of Medicine'nin süreci anlatan bir incelemesinde, atardamarlarımızın astarında biriken bu iltihaplı irin cepleri yırtılabilir, kalbimizin kan akışını kesebilir ve bizi öldürebilir.

Aterosklerotik plaklar daha uygun bir şekilde sivilce olarak tanımlanabilir. New England Journal of Medicine'nin süreci ...

Süt ve Peynirin Tüketilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Süt ve Peynirin Tüketilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süt, yeni doğmuş yavruların beslenebilmeleri için gerekli tüm besin öğelerini içeren, kendine has tat ve kokusu olan bir sıvıdır.

Süt, yeni doğmuş yavruların beslenebilmeleri için gerekli tüm besin öğelerini içeren, kendine has tat ve kokusu olan bir...