Badem Unu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

22 Haziran 2022

Badem unu sadece çok besleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda en yaygın tahılsız ve glütensiz unlardan biridir. Badem ununun faydalarını ve onunla nasıl pişirileceğini gözden geçirelim.

Badem Unu Nedir?
Badem unu, kabuğu çıkarıldıktan sonra ince öğütülmüş, beyazlatılmış bademlerden yapılır. Bunun badem yemekten farkı nedir?
Badem unu tipik olarak çiğ, soyulmamış bademlerden yapılır ve daha kaba bir dokuya sahiptir. Badem unu daha ince bir dokuya ve daha açık bir renge sahiptir. Her ikisi de glütensizdir, Paleo dostudur ve zengin ve cevizli bir lezzet katar.

Badem Unu Beslenme Değerleri
Badem unu, çok amaçlı buğday unundan daha yoğundur ve bu aynı zamanda beslenme profili için de geçerlidir. Normal çok amaçlı una kıyasla daha fazla kalori, yağ, protein ve lif içerir.
M.P.H., R.D.'den Samantha Thoms'a göre, "Glütenden kaçınmak veya daha düşük bir karbonhidrat seçeneği için unu ikame etmek istiyorsanız, bu iyi bir seçim olabilir."
Gram gram, badem unu buğday unundan daha fazla kaloriye sahiptir. Yağ alımınızı izliyorsanız, badem unu geleneksel unlardan önemli ölçüde daha fazla yağ içerir.
Yine de bu onu sağlıksız bir un seçimi yapmaz. Daha yüksek kalori sayısına rağmen badem unu birçok faydalı besin içerir.

Badem Ununun Faydaları Nelerdir?
Thoms, "Badem unu, beyazlatılmış ve öğütülmüş bademlerden yapıldığından, besin içeriği bütün bademlerinkine benzer" diye açıklıyor.
Aynı şey faydaları için de geçerli.

1. Badem unu besleyicidir
Bademden yapıldığı için bu besleyici un ayrıca değerli vitaminler, mineraller ve magnezyum içerir.
Magnezyum, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek için hayati öneme sahiptir ve kemik, hücre ve kromozomal yapılarda önemli bir rol oynar.

2. Badem unu tokluk hissine yardımcı olabilir
Hem lif hem de proteinin tokluğu arttırdığı ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağladığı bilinmektedir.
Badem unu, normal buğday ununa kıyasla çok daha yüksek lif ve protein içerir. Bu, tadı güzel olan ve daha tatmin edici hissettiren yiyecekleri hazırlamak için yardımcı olabilir.

3. Badem Unu Kalp Sağlığına Yardımcı Olabilir
Badem unu, daha iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilecek kalp-sağlıklı doymamış yağlar içerir.
Özellikle bademlerdeki iyi yağlar, HDL ("iyi") kolesterolü yükseltirken LDL ("kötü") kolesterolü düşürebilir.

4. Badem unu glütensizdir
Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığınız veya glüten duyarlılığınız varsa, glütene karşı bağışıklık reaksiyonunuz olur ve bu da iltihaplanma ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.
Bu semptomları iyileştirmek, glütensiz bir diyet uygulamak ve ekmek ve diğer unlu mamullerden vazgeçmek anlamına gelir. Badem unu ile glutensiz pişirme, sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmanıza izin verebilir.

Evde Badem Unu Nasıl Yapılır?
Bademleri toplu olarak satın alırsanız, badem unu, badem unu, badem yağı ve badem sütü de dahil olmak üzere bir dizi badem bazlı malzeme yapabilirsiniz.
Badem unu yapmak için beyazlatılmış bademlere ve bir mutfak robotuna veya yüksek güçlü bir karıştırıcıya ihtiyacınız olacak.
Beyazlatılmış bademler, kabuğu olmayan bademlerdir. Kabuğu çıkarmak için bademlerinizi gece boyunca soğuk suda bekletin.
Daha sonra bademleri kabuklarından ayrılıncaya kadar süzün ve sıkın. Bademlerinizi bir fırın tepsisinde tek kat olarak bir gece kurumaya bırakın.
Son olarak, kurutulmuş beyazlatılmış bademlerinizi bir mutfak robotu veya blender içine atın.
Çok uzun süre karıştırmaya dikkat edin, yoksa sonunda badem yağıyla olur.
• Mutfak robotu: İnce bir toz elde edene kadar her seferinde 1 ila 2 saniye olmak üzere nabız ayarını kullanın. Bu birkaç dakika sürebilir.
• Yüksek güçlü blender: İnce bir toz elde edene kadar en yüksek ayarda 10 ila 15 saniye karıştırın.

Badem Unu ile Yemek Pişirmenin İpuçları
• Pasta kabukları, kurabiyeler, kekler ve ekmekler gibi tatlı unlu mamullerde buğday unu yerine badem unu kullanabilirsiniz.
• Daha kaba kuzeni badem unu, fırınlanmış ürünlerde de kullanılabilir, ancak aynı ince dokuyla sonuçlanmaz.
• Hem badem unu hem de badem unu, köfte, köfte gibi lezzetli yemeklerde galeta unu olarak veya pişmiş balık veya tavuk üzerine kaplama olarak kullanabilirsiniz.
• Ne yazık ki, çorba gibi sıvıları koyulaştırmak için badem unu kullanamazsınız, ancak bunu yapabilen tahılsız bir un istiyorsanız, muz ununu deneyin.
• Badem unu, çok amaçlı undan daha fazla nem içerir, bu nedenle tariflerde 1:1 oranında değiştiremezsiniz.
• Yüksek kalorili ve yağ içeriği nedeniyle genellikle diğer unlarla karıştırılır ve unlu mamulleriniz başka bir unla yaptığınızdan daha yoğun olabilir.
• Bundan hoşlanmıyorsanız, tercih ettiğiniz unla karıştırdığınız badem unu miktarını azaltmayı deneyin.
Beğendiğiniz badem unu tarifleri bulmadan önce biraz deneme yapmanız gerekebilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Badem Badem Unu Glutensiz Tokluk Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yüksek Kaliteli, Dinlendirici Bir Gece Tasarlayın
Yüksek Kaliteli, Dinlendirici Bir Gece Tasarlayın

Duymadıysanız, uyku sağlığınız için kesinlikle çok önemlidir. Birkaç basit strateji ile vücudunuzun ve zihninizin hak ettiği yüksek kaliteli, dinlendirici uykuyu elde edebilirsiniz.

Duymadıysanız, uyku sağlığınız için kesinlikle çok önemlidir. Birkaç basit strateji ile vücudunuzun ve zihninizin hak et...

Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Haşhaş tohumu antik çağlardan beri tıbbi, mutfak ve narkotik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Tohumların, kadın doğurganlığının artırılmasından, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına kadar çeşitli sağlık yararları vardır. Ayrıca özellikle sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak içi

Haşhaş tohumu antik çağlardan beri tıbbi, mutfak ve narkotik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Tohumların, kadın ...

Muhteşem Bir Estetik ve Güzellik Kürü Ballı Sabun
Muhteşem Bir Estetik ve Güzellik Kürü Ballı Sabun

Bal arıların çiçeklerden aldığı besinlerle oluşur. Çiçek zaten kokusu ve dış güzelliği ile insanın içini ısıtan bir özelliğe sahiptir.

Bal arıların çiçeklerden aldığı besinlerle oluşur. Çiçek zaten kokusu ve dış güzelliği ile insanın içini ısıtan bir özel...