Gut Tedavisinde Kiraz Tüketimi

01 Haziran 2022

Son 40 yılda, ağrılı bir inflamatuar artrit olan gutun yükü önemli ölçüde arttı ve şimdi milyonlarca insanı etkiliyor. Aslında gut, artık erkeklerde ve yaşlı kadınlarda en yaygın inflamatuar artrittir.
Yeni araştırma, günde yarım fincan kirazın bile gut atak riskini önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürüyor. Yine de taze kirazlar her zaman mevsiminde değildir. Bazı alternatifler var. Dondurulmuş kirazlar ikinci en iyi çıktı ve vişne suyu konsantresi ikinci oldu. Ancak konsantre vişne suyu gut ataklarını önlemeye gerçekten yardımcı olur mu?
İlk pilot çalışma, ayda dört atak geçiren gut hastalarında atakların önlenmesi için bir kontrol olarak nar suyu konsantreli, randomize kontrollü bir kiraz suyu konsantresi denemesiydi. Vişne grubuna dört ay boyunca günde iki kez bir çorba kaşığı vişne suyu konsantresi, kontrol grubuna dört ay boyunca günde iki kez bir çorba kaşığı nar suyu konsantresi verildi.
Kiraz grubundaki gut alevlenmelerinin sayısı ortalama beşten ikiye düştü, bu da sadece beşten dörde düşen nar grubundan daha iyi. Reçeteli anti-inflamatuar ilaçlar alan kiraz grubundakilerin yaklaşık yarısı, nar grubundaki hastaların hiçbirinin aksine, vişne suyunu başlattıktan sonraki iki ay içinde ilaçlarını bırakabildi.
İkinci çalışma, daha uzun süreli bir retrospektif araştırmaydı. Yirmi dört gut hastası yılda yaklaşık yedi atak geçirirken ikiye düştü. Araştırmacılar, vişne suyu konsantresinin gut alevlenmelerinin önlenmesinde etkili olduğu sonucuna vardılar. Kiraz ve vişne suyu konsantresinin gut parlaması profilaksisi için yararlılığını daha fazla değerlendirmek için geniş, uzun vadeli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Peki, kirazlar gutta tamamlayıcı bir terapötik olarak kullanım için artık olgunlaştı mı? Bir yorumcu "mevcut kanıt durumunun, gut için tamamlayıcı terapötik ilaç olarak kiraz meyvesi veya kiraz ürünlerini resmi olarak önermek için yetersiz kaldığı görüşündedir." Bu yorumcu aynı zamanda tümü gut ilaçları üreten dokuz farklı ilaç şirketinin ücretli danışmanıdır. İlaç endüstrisinin, söz konusu milyarlarca dolar göz önüne alındığında, hastaların yarısının gut ilaçlarını almayı bırakabildiği çalışmaları görünce nasıl gergin olabildiğini anlıyorum, ancak günde yarım fincan kiraz yemenin dezavantajı nedir ki?
Gut hastalığını tedavi etmenin bir başka yolu da bol su içmek ve bol miktarda koyu yeşil yapraklı sebze yiyerek idrarını alkali tutmaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kiraz Gut Protein Kiraz Suyu

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kaşıntılı Boğaz? İşte Vücudunuz Size Söylemeye Çalışıyor?
Kaşıntılı Boğaz? İşte Vücudunuz Size Söylemeye Çalışıyor?

Hepimiz ara sıra bir boğaz gıdıklaması yaşamışızdır. Biraz can sıkıcı ve rahatsız edici olsa da, genellikle kaşınma kısa sürede kendi kendine geçer.

Hepimiz ara sıra bir boğaz gıdıklaması yaşamışızdır. Biraz can sıkıcı ve rahatsız edici olsa da, genellikle kaşınma kısa...

Ihlamur Çayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?
Ihlamur Çayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

Ihlamur ağacının çiçekleri, yaygın olarak ıhlamur olarak bilinir, bu tür geleneksel halk tıbbıdır. Tarihsel olarak, Tilia cordata ve Tilia platyphyllos türlerinden türetilen ıhlamur çiçeği çayı, yüksek tansiyon, migren, sindirim şikayetleri, baş ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve anksiyete gibi çeşitl

Ihlamur ağacının çiçekleri, yaygın olarak ıhlamur olarak bilinir, bu tür geleneksel halk tıbbıdır. Tarihsel olarak, Tili...

Bu Kekikli ve Zeytinyağlı İlaç ile Solunum Sisteminizi Koruyun
Bu Kekikli ve Zeytinyağlı İlaç ile Solunum Sisteminizi Koruyun

Kekik ve zeytinyağı kombinasyonu solunum yolları için çok faydalı olabilir. Bu makalede bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kekik ve zeytinyağı kombinasyonu solunum yolları için çok faydalı olabilir. Bu makalede bu konu hakkında daha fazla bilg...