Siyah Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

Siyah Çay

Bu çay, klasik çay bitkisinin yapraklarından üretilir ve demlendiğinde koyu renkli rengi ile bilinir. Bu çay diğerlerinden daha fazla oksitlenir, bu da daha kuvvetli ve uzun süreli tat vermesini sağlar. Hem İngiliz çayı ile hem de Bergamot yağı ile karıştırılarak Earl Grey çayı elde etmek için kullanılan en yaygın çay şeklidir.

Siyah Çayın Faydaları

Siyah çay, sindirim sistemine yardımcı olabilir. Siyah çay, tanen denilen bir madde bakımından zengin olduğu için, sindirim sisteminin gıdaları öğütmesine yardımcı olabilir. Tanenler inatçı yemeklerin sindirilmesine ve kabızlık ya da diğer sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur. Sindirime yardımcı olmakla birlikte, siyah çay iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan bakımından da zengindir. Bu sayede, plak oluşumunun önlenmesi ve zihinsel sağlığın korunması gibi bir dizi sağlık faydasına sahip olabilir.

Siyah çay, cildi korumaya yardım edebilir. Siyah çay, cildi korumaya yardımcı olan maddeler içerebilir. Bazı çalışmalar güneş ışığından kaynaklanan hasar riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, güneşli ülkelerde yaşayanlar için özellikle yararlı olabilir.
Siyah çay, kalori yakılmasına yardımcı olabilir. Siyah çaydaki kafein, huzursuzluğa neden olan fazla kalorinin yakılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, kilo kaybına yardımcı olabilir ve obeziteyi önleyebilir. Obezite, günümüzde birçok insanı tehdit eden bir sağlık sorunudur ve siyah çay yardımı ile bu hastalığa karşı koyabilirsiniz.

Siyah Çay

Besin Değerleri

Altta verilen tablodaki değerler 100 gram siyah çay porsiyonu baz alınarak verilmektedir. Her 100 gram'da 1 kalori(kcal) bulunmaktadır.

Toplam yağ 0 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 37 mg
Karbonhidrat 0,3 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0 g
Kafein 20 mg
A Vitamini 0 IU
C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 0 mg
Demir 0 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 3 mg