Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntının nedenleri mantar bazen olabilirken kimi zaman egzama gibi deride meydana gelen tahrişler olabilir. Birbirinden farklı şekilde oluşan kaşıntılar bazen sizi fazlasıyla rahatsız edici hale gelebilmektedir. Kaşıntının türü kadar nerede oluştuğu da önemlidir. Bu nedenle kaşıntı oluşan bölgelere göre bir tedavi uygulamak gerekmektedir. Eğer vücudunuzun geneline yayılmış bir kaşıntı var ise bu bir alerjiden kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle kaşıntının nedeni bulunmalıdır. Özellikle bazı baharatlar kaşıntının artmasına neden olabilmektedir. Itır çiçeğinin kaşıntılar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Sizlerde bir çay kaşığı ıtır çiçeğini vazelin ile karıştırarak vücudunuzda kaşınan bölgelere sürerek vazelin emilinceye kadar bekletebilirsiniz.

Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Kaşıntılara iyi gelen bitkilerden biri de cevizdir. Cevizin yaprakları kaynatılarak elde edilen karışım ile vücudunuzu gün içerisinde 2 defa siler iseniz kaşıntılarınızın kısa sürede geçtiğini fark edebilirsiniz. Ceviz yapraklarını öncelikle iyice yıkmanız gerekmektedir. Çünkü yapraklarda kalan tozlar daha fazla kaşınmanıza neden olabilmektedir. İyice yıkandıktan sonra kaynatılan ceviz yaprağının suyu ılık olarak vücuda uygulanıp 20 dakika bekletilmelidir. Sonrasında ılık su ile duş almanız gerekmekted

 

Kaşıntıyı Ne Durdurur?

Genel kaşıntılar için bitki tedavisi uygulayabilirsiniz. Fakat bazı kaşıntılar için mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Özellikle kaşıntıların hafiflemesi için vücudunuzu her zaman temiz tutmanız gerekmektedir. Nemli ve ıslak vücut kaşıntıları artıracağından dolayı banyo sonrası vücudunuzu iyice kurulamalısınız. Bunun yanı sıra size sıkmayacak, dar ve tüylü kumaşlar yerine serin tutacak ve cildinize yapışmayacak pamuk kumaşları tercih edebilirsiniz. Özellikle mantar nedeni ile oluşan kaşıntılar nemden uzak tutulmalıdır.

Etiket: Kaşıntı