Hasta Bina Sendromu(HBS) Nedir?

Modern çağın yeni hastalığı HBS yani Hasta Bina Sendromu. Çarpık kentleşmeyle başlamış bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır. Son teknolojiyle donatılmış bir binanın havalandırmasının yetersiz olmasıyla elektronik cihazların oluşturduğu manyetik enerji ve radyasyondan oluşan yorgunluk; HBS (Hasta Bina Sendromu) hastalığıdır.

Cihazların oluşturduğu manyetik enerji dolu bu binada HBS sendromuna yakalanmak için tek problem havalandırma yetersizliği değildir. Yanlış ısı yalıtımı ve yanlış yerleşim düzeni de Hasta Bina Sendromuna (HBS) yol açar. HBS, literatüre’ye (Herhangi bir bilim dalında yazılmış olan yazı/eserler bütünü) eklenmiş birçok hastalığın başında yer alıyor. (HASTA BİNA SENDROMU, SEKRETER SENDROMU, YAZ KRAMPI, GÜRÜLTÜ SAĞIRLIĞI…)

 

 

Hasta Bina Sendromu daha çok yüksek mevkide ve teknolojide dizayn edilmiş ofislerde görülen bir sendromdur. HBS belirtileri öncelikle yorgunluk hissi, baş ağrısı ve baş dönmesiyle başlıyor. Ardından değişken ruh hali, uyku düzensizliği konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, ciltte kuruluk, solunumda bozukluk gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Malum alandan uzaklaşınca belirtiler büyük olasılıkla kalktığı için çoğu zaman HBS sendromunu fark edemeyiz. Hasta Bina Sendromunun psikolojik açıdan sebeplerinden en önemlisi de iş stresinden doğuyor. Hasta Bina Sendromu fark edilmezse ileri de ciddi kronik rahatsızlıklara yol açacaktır.