Filtre Kahveyi Makine Kullanmadan Nasıl Yaparız?

15 Kasim 2021

İçimizi yumuşatan lezzetli bir filtre kahve hazırlamak aslında çok kolay. Sadece üç basit adımda mükemmel kahveniz hazır…
Sabah uyandığımızda mahmurluğumuzu üzerimizden atmak için, dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken bir işe başlamadan hemen önce ya da yorucu bir işe mola vermek istediğimizde, keyifli bir arkadaş toplantısında veya tek başımıza kafamızı dinlemek istediğimizde şöyle aroması ile başımızı döndüren bir bardak kahve değil midir ilk aklımıza gelen?

Bildiğiniz gibi en hafif kahvelerden biri filtre kahvedir. Bu yüzden çok fazla kahve tüketenlerin en çok tercih ettiği kahvedir de aynı zamanda. Kahve makinemiz bozuldu ya da kahve makinesi olmayan bir yere gittik ama canımız da filtre kahve çekiyor. Meraklanmayın bir makineniz olmadan da filtre kahve yapabilirsiniz. Evet, doğru duydunuz. Çünkü henüz kahve makineleri icat edilmeden önce de kahve vardı… Kabul edelim makineler hayatımızı biraz daha kolaylaştırıyor ama makinelerin olmadığı durumlarda da insan kendi pratik çözümlerini üretmenin bir yolunu muhakkak buluyor.
Makinesiz filtre kahve yapımı öyle sanıldığı gibi zor bir şey de değil. Hatta oldukça kolay bile diyebiliriz. Bir iki malzemeyle hızlı ve lezzetli bir şekilde kahve hazırlamak mümkün. Makineniz olmadan hazırlarken kullanabileceğiniz üç farklı yöntem var.

Filtre Torbaları Kullanarak Demlemek
Filtre kahve makineniz olmadığında tercih edebileceğiniz bu en basit ve hızlı kahve hazırlama yöntemi kahve isteğinizi bastırmanıza yardımcı olacak. Bu yöntemde tıpkı poşet çay torbaları gibi kahve torbaları hazırlamanız gerekiyor. İhtiyacınız olan şey kahve filtresi ve biraz ip. Filtre kahve veya espresso için öğütülmüş kahveyi kahve filtresinin içine yerleştirin. Tam ortaya yerleştirirseniz filtreyi torba haline getirmeniz daha kolay olacaktır. Bunu bohça haline iple getirip bağlayın. Böylelikle kahve tanelerinin suya karışmasını engellediğinizden emin olursunuz. Bağladığınız torbayı fincanın içine yerleştirdikten sonra, kaynamış ve azıcık beklemiş suyu ekleyerek 3-4 dakika demlenmeye bırakın.
Evde makine kullanmadan lezzetli bir kahve hazırlamak istiyorsanız, suyu kaynattıktan sonra fincana doldurmadan önce kısa bir süre beklemenizde fayda var. Kahveler genellikle 96ode hazırlandığı için yeni kaynamış suyu hiç beklemeden direk kahvenin üzerine dökmek tadını bozabilir. Makineler ısı ayarlı olduğu için bu dereceyi tuttururlar bu yüzden beklemek gerekmez.
Kahve çekirdekleri kadar suyun kalitesi de kahvenin lezzetini etkileyen bir faktörlerden biridir. Su ne çok yumuşak ne de çok sert olmadır. Kahve aromasının tam olarak ortaya çıkabilmesi için orta sertlikte su tercih etmek gerekir.

Filtre Tutucusu Kullanmak
Bu yöntemle de kahve tıpkı yukardaki işlemleri yaparak hazırlanır tek fark ip yerine filtre tutucu kullanmaktır. Yine hızlı ve pratik bir yöntemdir ancak bu kez de filtre tutucunuzun olması gerekir.
Filtre tutucusunun içerisine kahve filtresini taktıktan sonra tutucuyu fincanınızın üstüne yerleştirin. Yine ilk tarifimizdeki gibi öğütülmüş kahveyi kahve filtresinin ortasında yerleştirin. Önceden kaynattığınız suyu yavaş bir şekilde ve dairesel hareketlerle öğütülmüş kahvenin üstüne dökün. İşlemi ne kadar yavaş yaparsanız kahvenizin tadı o kadar yoğun olur. Suyu dairesel hareketlerle kahvenin üzerinde gezdirerek dökmek ise suyun tüm kahveye ulaşmasını ve aromasının ortaya çıkmasını sağlar.
Kahve aromaları çekirdeğin içerisinde saklıdır. Kahve çekirdeğinin öğütülmesine göre bu aromalar dışarı çıkar. Torbaları ve tutucuyu kullanarak kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olmasında fayda var. Böylece kahvenin aroması tam kıvamında suya kavuşur ve lezzetli bir filtre kahve keyfine kavuşmuş olursunuz.

French Press Kullanmak
Makinesiz filtre kahve yapmanın en pratik yöntemi ise kesinlikle french press kullanmak. Sadece üç basit adımda mükemmel kahveniz hazır. İhtiyacınız olan tek şey french press. Öğütülmüş kahveyi french press’e yerleştirin. Kaynattığınız suyu yavaşça kahvenin üstüne dökün. 3-4 dakika bekleyin ve bastırın. Kahveniz hazır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Filtre Kahve Kahve Kahve Demleme Kahve Tüketimi French Press

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol
Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için kıyafetlerinizi güneşte kurutmak da çok önemlidir.

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için ...

Bakliyatlar Uzun Süre Nasıl Saklanır?
Bakliyatlar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Kuru bakliyatlar, mutfakların olmazsa olmaz besinlerinden biridir. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok yemeğe konuk olur. Bakliyatlar ile hazırlanan salata, çorba ve yemekler öğünleri lezzetlendirmektedir. Sağlıklı bir beslenme düzeni için bakliyat tüketimine ağırlık verilmelidir. Çü

Kuru bakliyatlar, mutfakların olmazsa olmaz besinlerinden biridir. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok y...

Buzlukta Et Nasıl, Ne Kadar Süre Saklanır?
Buzlukta Et Nasıl, Ne Kadar Süre Saklanır?

Her sene Kurban Bayramı telaşı geldiğinde pek çok kişi et nasıl saklanır diye düşünmektedir. Kesilen kurbanlar, ihtiyaç sahiplerine dağıtıldıktan sonra evde buzdolabında yerini alır. Kurbanlık etin parçalarını dilediğiniz gibi ayırdıktan sonra et buzlukta ne kadar süre saklanır diye düşünebilirsiniz

Her sene Kurban Bayramı telaşı geldiğinde pek çok kişi et nasıl saklanır diye düşünmektedir. Kesilen kurbanlar, ihtiyaç ...