El ve Ayaklarınız Isınmıyorsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Soğuk havalarda dışarıya çıktığınızda bazen soğuktan ellerinizi dahi hissetmezsiniz. Kapalı sıcak bir ortama girdiğinizde bu soğukluk kendisini sıcaklığa bırakır ve vücut ısınız normale döner. Böylece hem el ve ayak parmaklarınız hem de tüm vücudunuz ısınmış olur. Fakat bazı durumlarda elinizi ve ayaklarınızı ne kadar sıcakta tutarsanız tutun bir türlü ısınamazsınız. Hatta elinizi kalorifer peteğinde bekletseniz dahi bir türlü vücut sıcaklığınız normale dönmez. Peki bu ısınamama probleminin kaynağı nedir?

Kan Dolaşımınıza Dikkat Ettiniz mi?

 

Uzmanların verdiği bilgilere göre bu ısınamama probleminin sebebi yavaş kan dolaşımı olabilir. Kan dolaşımında yavaşlık problemi de çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebiliyor. Sigara bağımlısı iseniz veya kilolarınız fazlaysa kan dolaşımınız yavaş olabilir haliyle ısınamama problemi de yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte gün içindeki hareketsiz yaşam kan dolaşımını da yavaşlatabilir. Düzenli egzersizler yaparak veya iş yerinde çeşitli pratik hareketler yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı günümüz insanının en büyük hastalıklarından bir tanesi. Tüketilen hazır gıdalar, şekerli ürünler şeker hastalığına davetiye çıkarıyor ve günümüzde birçok insan şeker hastalığıyla mücadele etmekte. Kan şekerinin uzun bir süre boyunca yüksek olması arterlere zarar verebiliyor. Zarar gören kılcal damarlar el ve ayaklara yeterince kan gitmesini engelleyebiliyor ve böylece ısınma problemi ortaya çıkıyor.

Kansızlık Sorunu Olabilir

El ve ayaklardaki üşümenin başlıca sebeplerinden bir tanesi de kansızlıktır. Tıptaki adıyla anemi rahatsızlığı bir türlü ısınamamanıza, el ve ayaklarınızın devamlı soğuk olmasına sebebiyet verebilir. Kansızlığın birçok belirtisi bulunuyor. Vücutta daimi bir halsizlik, solgun beniz, kalp çarpıntıları çeşitli anemi belirtilerindendir. Eğer vücudunuza bu tür belirtiler görüyorsanız demir eksikliğinden meydana gelen kansızlık, yani diğer adıyla anemi olabilirsiniz.

 

Arterlerde Tıkanma Sorunu

Günümüzde bazı insanlarda periferik arter hastalığı görünebiliyor. Arterlerde yağ birikmesi anlamına gelen bu hastalık kılcal damarlara kan gitmesini engelliyor. Kan gitmeyen uzuvlar, özellikle el ve ayak parmak uçları devamlı ısınma problemi yaşıyor. Bacaklarda da etkisini gösteren bu rahatsızlık eğer hareket ettiğinizde ağrılar yaşıyorsanız bir uzman doktora gitmenizi gerektirebilir.

Raynoud Sendromu

Halk arasında bu ismiyle fazla bilinmeyen rahatsızlık belki de çoğumuzun uğraştığı bir sorun. Stres ve soğuk hava menşeli olabileceği gibi sebebi tam olarak bilinmeyen Raynoud rahatsızlığı el ve ayak damarlarında spazmlar oluşmasına sebep oluyor. Oluşan spazmlar neticesinde kan dolaşımı aksıyor ve ısınma sorunu meydana geliyor. Bu sendromun belirtileri arasında kan dolaşımı esnasında iğne batması, uyuşma veya parmakların beyazlaması gibi unsurlar bulunuyor.

Her halükarda el ve ayaklarınızda halen ısınma problemi yaşıyorsanız uzman bir doktora gitmenizde fayda var. Rant amacıyla ekranlarda boy gösteren ilaçlara yönelmeyin. İlle de ilaç kullanılacaksa doktor tavsiyesiyle alınan ilaçlar tüketilmeli. Bunların yanında mevsim geçişlerinin yaşandığı, özellikle sonbahar döneminde demir yönünden zengin sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.