Karotenlerin Faydaları

24 Ekim 2021

Karotenler bitkilerde bulunan doğal kırmızı, sarı ve turuncu pigmentlerdir. Ayrıca, karoten tüketmek vücudumuza harika faydalar sağlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Karotenler bitkiler tarafından üretilen bir grup doğal bileşik olduklarından sağlık yararlarına sahiptir. Bu maddeler, belirli meyve ve sebzelerin pigmentasyonundan sorumludur. Ek olarak, insan vücudu üzerinde bazı yararlı eylemlere önayak olurlar.
Bu terim, karbon ve hidrojen atomları bulunduran kimyasal bileşikleri içerir. Çeşitli çalışmalara göre, hastalıkları önleyici etkisi olan ve doğası gereği çok önemli olan doğal antioksidanlardır. Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Doğada Karotenlerin Önemi
Bitkiler, klorofil üretmeye ek olarak, güneş ışığını verimli bir şekilde yakalamak için karotenler sentezler. Başka bir deyişle, fotosentezi gerçekleştirmek için gerekli olan çok önemli bir unsurdur. Ultraviyole, mor ve mavi ışığı emer, turuncu ya da kırmızı ışığı ve daha küçük konsantrasyonlarda sarı ışığı dağıtırlar.
Sonbahar geldiğinde, klorofil (yeşil renkten sorumludur) bozulur ve diğer pigmentler kalır. Bu nedenle havuç, balkabağı, domates, tatlı patates ve bazı çiçeklerde turuncu, kırmızı ve sarı tonları görülür. Bu nedenle, sebze krallığında, karotenler ayrıca yosun ve mantarların renginden de sorumludur.

Ayrıca hayvan türlerinde bazı kuşların tüylerine ve gagalarına, kabukluların iskeletine ve balıkların kaslarına ya da derilerine de pigment sağlarlar. Aslında omnivorlar, bu bileşiklerin diyetlerinde tutulması ve depolanması sonucunda sarımsı bir vücut yağına sahiptir.
Bu anlamda bu pigmentasyon süt, tereyağı ya da yumurta gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir.

Nasıl Sınıflandırılır ve Nasıl Çalışırlar?
Karotenoidler ya da A vitamini öncülleri olarak da bilinen karotenler yağda çözünen bileşiklerdir. Bu, lipidler ile karıştırılarak emilimlerinin iyileştirilebileceği anlamına gelir.
Çoğu besinin aksine, bunların kaynağı olan yiyeceklerin pişirilmesi, doğranması ve sotelenmesi aslında eylemlerini güçlendirir. İki grupta sınıflandırılırlar:
• Ksantofiller: lutein ve zeaksantin
• Karotenler: beta-karoten ve likopen
Hepsinden baskın olanlar beta-karoten, likopen ve luteindir.

Karotenler ve Sağlığa Faydaları
Bahsettiğimiz gibi karotenlerin vücudu hastalıklardan koruma olasılığı ve bağışıklık sistemini iyileştirmek ile ilgili faydaları vardır. İşlevleri arasında aşağıdakiler öne çıkmaktadır:

Göz Sağlığını Korumaya Yardım Ederler
Bu maddeler A vitamininin öncülleri olduğundan, göz sağlığını korumak ve körlük, gece körlüğü ve kuru göz gibi hastalıkları önlemek açısından çok önemlidirler. Bu nedenle, bu besini günde en az 6 miligram olacak şekilde beslenmenize eklemenizi öneririz.
Bu bakımdan göz problemlerinin ana sebeplerinden biri retinanın dejenerasyonudur. Aslında, mavi ışığa sürekli maruz kalmak, bu durumun nedenlerden biridir. Neyse ki, karotenler onu emebilir ve böylece hasarı önleyebilir ve hatta ilerlemeyi durdurabilir.

Kardiyovasküler Faydaları Vardır
Karotenoidler, antioksidan etkiye sahip bileşikler oldukları için vücuttaki enflamasyonu azaltırlar. Bu bağlamda, bilimsel kanıtlar kolesterolün kan damarlarını tıkadığı bir hastalık olan ateroskleroz gibi kalp problemleri geliştirme riskini azalttıklarını göstermektedir.
Ayrıca hipertansiyon, abdominal obezite ve glikoz intoleransı gibi risk faktörlerinin iyileştirilmesine yardımcı olurlar. Bütün bunlar, büyük bir kardiyovasküler olay yaşanması riskini azaltır.

Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatırlar
Cilt yaşlanması doğal olarak gerçekleşmesine rağmen ultraviyole ışınları bu süreci hızlandırabilir. Bu anlamda “Karotenoid Pigmentlerin Besinsel Önemi” adlı çalışmaya göre bu besinleri yeterli miktarda tüketmek, vücudu hücre değişimine karşı korur ve cilt hasarını önler.
Hem likopen hem de beta-karoten bu etkiyi sağlar. Takviyeler de etkilidir.

Hastalık Riskini Azaltırlar
Daha önce açıkladığımız aksiyonlara ek olarak, karotenoidler cilt kanseri gelişimine karşı korumaya da yardımcı olur. Bu, antioksidan potansiyelleri ve kümülatif hücresel hataları ortadan kaldıran yaşlanmadaki gecikme ile bağlantılıdır. Başka bir deyişle, bu besin hücrelerde kötü huylu dejenerasyona yol açabilecek değişiklikleri bloke eder.

Karotenler İçin Ana Kaynaklar
Karotenlerin farklı bitki grupları arasında dağılımı benzersiz bir model teşkil etmez, ancak bunları genellikle kırmızı, turuncu ve sarı pigmentli sebze ve meyvelerde bulabiliriz. Bunların arasında havuç, mango, kırmızı dolmalık biber, papaya ve domates bulunmaktadır.
Şeftali, guava, erik, tatlı patates, yumurta sarısı, mısır, balkabağı, kara lahana ve mandalina yiyerek de karotenlerden fayda sağlayabiliriz.

Karotenlerin Faydaları: Hatırlamanız Gereken Şeyler
Gördüğünüz gibi karotenlerin insan sağlığına çeşitli faydaları vardır. Toksik maddelerin zararlı etkilerine karşı vücudun hücreleri, dokuları ve organları korumasına yardımcı olan antioksidan maddelerdir. Bu nedenle sağlık sorunlarının gelişmesini engellerler.
Bu nedenle karoten içeriği yüksek olan büyük çeşitlilikte yiyecek tüketmek önemlidir. Bahsettiklerimiz dışında hangi bitkilerin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceği konusunda tavsiye almak için bir beslenme uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca, karotenlerin A vitamini takviyesinde bulunduğunu da hesaba katın, ancak bunları yalnızca tıbbi endikasyon altında kullanmalısınız. Fazlalığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir? Genel Sağlık İçin Önemi Nedir?
Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir? Genel Sağlık İçin Önemi Nedir?

Havuç; Turuncu renkli boynuz şekilli bu kök sebzenin, havucun sağlığa bir çok yararı bulunmaktadır. Bu konumuzda cilt ve genel sağlık açısından önemi ve faydaları nelerdir onları inceleyeceğiz.

Havuç; Turuncu renkli boynuz şekilli bu kök sebzenin, havucun sağlığa bir çok yararı bulunmaktadır. Bu konumuzda cilt ve...

Mucize Bitki Ginseng ve Faydaları
Mucize Bitki Ginseng ve Faydaları

Ginseng, sağlık açısından faydalı ve de besleyici bir bitkidir. Ginseng; Kuzey Çin, Kore ve Sibirya’nın doğusunda yetişen, köklerinden yavaş yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Aynı zamanda güçlü doğal bir afrodizyak olan bu bitkinin sağlığa faydaları da önemli.

Ginseng, sağlık açısından faydalı ve de besleyici bir bitkidir. Ginseng; Kuzey Çin, Kore ve Sibirya’nın doğusunda yetişe...

Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama
Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılmaz. Biz de bu yazımızda; “Ara öğün nedir, ne değildir?” diye soranların meraklarına son vereceğiz.

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir ...